Sarımsağın Cilt İçin Faydaları

14.06.2016
694
Sarımsağın Cilt İçin Faydaları

Sarımsağın Cilt İçin Faydaları

Sarımsağın Cilt İçin Faydaları Sarımsak selenyum bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Selenyumun kanserle savaşmasıyla ve vücutta E vitamini ile beraber çalışarak antioksidan gücünü artırmasıyla bilinir.

Sarımsağın içerisinde bolca bulunan allisinin mantar oluşumunu engelleyici, cildi düzeltici ve yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. Sarımsağın içerisinde bolca yer alan bir diğer bileşen sülfür, enfeksiyonları önler ve iltihabı azaltır. Bunun yanında sülfür kan dolaşımını güçlendirerek cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.

Sarımsağın cilt için faydaları saymakla bitmez. Ancak biz anlatabileceğimiz kadarını vereceğiz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sarımsağın içerisinde bolca bulunan ve mantar oluşumunu engelleyen allisin sayesinde sarımsak akneler üzerinde kullanılabilir. Ayrıca sarımsağın bünyesinde bakterileri öldüren antioksidanlar da vardır. O halde sarımsak akne, sivilce ve leke tedavisinde nasıl kullanılır ?

Bir baş sarımsaktan bir parça kesin ve üzerine baskı uygulayarak suyunu çıkartın. Daha suyu çıkmış olan sarımsak parçasını sorunlu bölgeye sürün. Yaklaşık 5 dakika bekleyin. 5. dakikanın sonunda soğuk su ile cildinizi temizleyin. Hemen bir gün sonrasında kızarıklıkta ve kabarıklıkta gözle görülür şekilde azalma göreceksiniz. Bu yöntem sayesinde de sivilcenin cildinize bırakabileceği izlerden kurtulmuş olacaksınız.

Aknelerden kurtulmanın bir diğer yolu ise 2-3 parça sarımsağın suyunu aynı miktarda beyaz sirkeyle karıştırın. Daha sonrasında sorunlu bölgeye bu karışımı uygulayın. Beyaz sirke cildinizin PH derecesini koruyacaktır. Sarımsak ise kendine enfeksiyonlarla savaşmayı görev bilecektir.

Sarımsak siyah noktaların giderilmesinde kullanılır. Sıkça rastlayabileceğimiz problemlerden birisi de siyah noktalardır. Özellikle cilt yapısı yağlı olanlarda siyah noktalara daha sık rastlanmaktadır. Ancak sarımsak bu sorunun da çaresidir. Bu yöntemi kullanmak için yapmanız gereken; 2-3 diş sarımsağı ezip, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve 1 yemek kaşığının yarısı kadar limon suyu ile karıştırmaktır.

Daha sonrasında kalın bir macun elde etmek için bir miktar bal eklenmeli ve hazırlanan karışım daha önce temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildiniz durulanmalıdır.

Sarımsak yaşlanma karşıtı bir besindir. Sarımsağın içerisinde bolca bulunan antioksidanlar serbest radikallerin ciltte gelişmesinin azalmasını ve bu sayede cildin daha genç ve daha sıkı kalmasını sağlar. Yine sarımsağın içerisinde bolca yer alan sülfür, vücudun kolajen üretimine yardımcı olur. Böylece sarımsak cildin kırışıklıklarla savaşmasına yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Birkaç sarımsağı ezmek ve çıkarılan suyu yüz maskenize eklemek yüz maskesinin faydasını artırır ve erken yaşlanmayı önler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.