Cildi Sıkılaştıran Bitkiler Ve Meyveler

30.04.2016
721
Cildi Sıkılaştıran Bitkiler Ve Meyveler

Cildi Sıkılaştıran Bitkiler Ve Meyveler

Zaman ilerledikçe ya da kişisel vücut bakımları düzenli yapılmadığı dönemlerde, vücutta ve ciltte kırışmalar, yağ oranı artışına bağlı sarkmalar meydana gelmektedir. Özellikle yaşlılıkla dönemlerinde baş gösteren, alt deride bulunan kolajenin miktarındaki azalmalar, cildin yüksek oranda elastikiyetinin ve neminin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak cilt gerginlikleri de azalır ve eğer önlemler alınmazsa yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar hızla artacaktır. Bu önlemler kimyasal ürünlerle olabileceği gibi, doğal ürünler kullanarak ya da tüketilerek yani meyve ve bitkiler kullanılarak en aza indirgenebilir.

Bu bitki ve meyvelerden söz edecek olursak;

Ebegümeci, hem yeşil yapraklarıyla hem de kurutulmuş haliyle oldukça faydalı bir bitkidir. Kişiye göre tüketilme tercihleri değişmekle birlikte kaynatılıp suyu da cilt ve saçlara uygulanabilir. Bu bitki sayesinde cildiniz nemlenir ve yumuşar, göz çevrenizdeki şişlikler, mimik çizgileri ve morluklar kısa sürede iyileşir, tahriş olan cildiniz eski haline döner.

Isırgan otunun kökü tohumu, yağı, yaprakları her derde çare olarak görülmektedir. Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir, cildin bağ dokusunun güçlenmesini sağlar ve kırışıklıkların giderilmesine katkıda bulunur. Cilt için kür halinde uygulanması önerilir.

Üzüm çekirdeğinin ve ıspanağın, antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kolajen maddesinin yeniden artmasıyla birlikte, cildin genç görünmesi sağlanır.

Yosun sabunu içeriğinde kalsiyum, fosfor ve iyot bulunur. Bunların yanında A, B, C ve E vitaminlerinin de bulunması ciltteki kolajen miktarının artmasını ve cildin yaşlanmaya karşı direncini arttırır. Cilde duruluk, parlaklık ve ferahlık verir.

YAZAR BİLGİSİ
Aslı Can
Türkiye ve Dünya tatlarından seçme tarifleri sizler için Modafesto sitesinde paylaşıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.