Akne Tedavisi

31.07.2016
816
Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

Akne diğer adıyla sivilce ağırlıklı olarak yüz, boyun, sırt, omuz ve üst kollarda görülen iltihaplı kabarcıklar şeklinde görülen bir hastalıktır. Özellikle ergenlik döneminde bireylerde çok sık yaşanan bir hastalıktır. Yaş sınırlaması olmayan bir hastalıktır. Hemen hemen her yaşta yaşanabilir. Ergenlik döneminde yoğun olarak yaşanan Akne (sivilce) sorunu yaş ilerledikçe azalma gösterir.

Ergenlik döneminde tedavi gerektirmeden atlatılabilir. Bu süreci atlatamayan kişilerde mutlaka doktor yardımıyla tedavi edilmesi gerekir. Çünkü sivilce ciltte izler bırakabilir. Akne sorunu bireyin yaşamında tehlike oluşturmaz, fakat bireyi psikolojik olarak etkileyebilir. 20’li yaşların üzerinde olan bireylerde sivilceli görünümden ötürü öz güven eksikliğine de neden olabilir. Böyle sorunlarla karşılamamak için birey dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Hormonal değişiklikler, kalıtsal yatkınlıklar, yağlı bir cilde sahip olmak, kullanılan bazı ilaçlar, aşırı stres, makyaj malzemeleri, içsel ve dışsal sebepler akne oluşumuna sebep olur. Bu sebeplerin yanı sıra kadınların regl dönemlerinde de akne oluşumu seyreder.

Peki akne tedavisi için neler yapılmalı?

Öncelikle akne oluşumuna neden olan yiyeceklerden ( kuruyemiş, cips, kızartma türleri ) uzak durmak gerekir. Bu yiyecekler vücuttaki yağ oranını artırarak akne oluşumuna neden olur. Akne tedavisi uzun süreç olan bir tedavidir. Krem tedavisi, antibiyotik tedavisi, hormonal tedavi ve oral isotretinoin tedavisi olmak üzere bir sürü tedavi çeşidi mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri için kesinlikle uzman bir dermatolog yardımı alınmalıdır. Aksi halde ciddi sivilce lekelerine neden olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.