Şeftali Sirkesi Nasıl Yapılır?

24.01.2017
9.620
Şeftali Sirkesi Nasıl Yapılır?

Şeftali Sirkesi Nasıl Yapılır? Şeftali nerede ve nasıl yetişir? Faydaları nelerdir? Şeftali sirkesi nasıl yapılır? Şeftali sirkesi nerelerde kullanılır? Faydaları nelerdir?

Şeftali

Çin’den tüm dünyaya yayıldığı düşünülen şeftali aynı zamanda Çin’de çömlek ve porselen dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Ülkemizde Bursa ve Akdeniz Bölgelerinde yetişmektedir. Şeftalinin faydaları saymakla bitmez. Kanı temizler, idrar söktürür, kabızlığı giderir, çiçeğinin kurusunun ya da tazesinin 1 lt. kaynamış suya bir tutam atılıp bekletildikten sonra tüketildiğinde öksürüğe iyi geldiği görülmektedir.

Sirkesinin Yapımı

Eğer doğal beslenmekten yanaysanız şeftali sirkesinin doğalını bu kolay tarifle yapabilirsiniz. Öncelikle şeftalileriniz çok iyi yıkıyorsunuz. Yıkadıktan sonra kabukları soyulur ( daha önce yediğiniz şeftalilerin kabuklarını ayırdıysanız onları da kullanabilirsiniz). Taze veya kuru kabukları da kullanabilirsiniz. Sirkeyi yaparken cam şişe veya cam damacana kullanılması önerilir. Cam şişenin yarısına gelecek kadar şeftali kabuklarını koyunuz. Şişenin kalanını suyla doldurunuz ve kapağını sıkıca kapatınız.

Gün içerisinde şiddetli bir şekilde alt üst edecek şekilde şişeyi çalkalayınız. Kapağın açılıp hava almamasına dikkat ediniz. Çalkalama işlemi 6 gün boyunca günde bir kaç kez olmak suretiyle tekrarlanır. Bu süre içerisinde su yavaş yavaş bulanıklaşacaktır. Suyun bulanıklaşması sabitlenince karıştırmayı bırakıyorsunuz ve bekliyorsunuz. Bu bekleme süresinde su tekrar berraklaşmaya başlayacaktır. Bu süreç 12 gün sürecektir. Su tamamen berrak hale geldiğinde sirkemiz olmuş demektir.

Şeftali Sirkesi nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir?

Yapmış olduğunuz şeftali sirkesinden gargara, lavman, pansuman, veya kompres olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca 1 bardak şeftali sirkesinin içine 2 tatlı kaşığı şeker konulduğunda harika bir alternatif içecek elde etmiş olursunuz. Şeftali sirkesi kullanımında kan dolaşımını güçlendirdiği, bağ dokusuna iyi geldiği görülmektedir. Ayrıca 1 kap suyun içerisine 1 çay bardağı şeftali sirkesi konulup bir müddet üzerine oturup beklediğinizde basur rahatsızlığına rahatlatıcı bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.