Dr.Ayça KAYA Kalsiyum Diyeti

16.09.2015
933
Dr.Ayça KAYA Kalsiyum Diyeti

Dr.Ayça KAYA Kalsiyum Diyeti
Bugüne kadar başkalarından görüp körü körüne bağlandığınız, yaparken açlık ve sıkıntılar Çektiğiniz şok diyetleri unutmanın zamanı geldi çattı. Dr. Ayça Kaya’nın Kalsiyum Diyeti’yle  gündelik hayata uyum sağlayabilen, aç kalmadan, ‘sağlıklı şekilde kilo vermeniz mümkün!

Klasik alışagelmiş diyet mantığının dışına çıkan kalsiyum diyeti, sizi zorlanmadan, yormadan, aç bırakmadan kilo vermenize olanak sağlıyor. Haftanın belirli günlerinde uygulanan bu diyet, kişiyi aç bırakmak yerine lif, karbonhidrat ve protein gibi temel besin öğelerinden yardım alarak sağlıklı şekilde kilo vermenizi ya da kilonuzu korumanızı sağlıyor. Dr. Ayça Kaya, uzun yıllardır hastalarına uyguladığı kalsiyum diyeti hakkında merak ettiğimiz sorulan yanıtladı.

Kalsiyum Diyeti Nedir ? Zayıflamada Nasıl Bu Kadar Etkili Olabiliyor?

Bu diyet kısmen vejetaryen bir beslenmeden oluşuyor.İçinde sadece süt,ayran ve peynirden gelen protein değerleri var. Bununla birlikte karbonhidrat olarak ekmek kullanılıyor. Aynı zamanda sebze ve meyvelere yer veriliyor. Bu diyette yağlı karbonhidrat dediğimiz püav, makama, börek ve yüksek yağ içeren besinler olmadığı için düşük kalorili bir beslenme şekli izlenmiş oluyor. Günlük enerji ahmının dengesinin sağlanabilmesi için bu diyeti haftada yalnızca birkaç gün uygulamak yeterli oluyor.

Kalsiyum Diyeti Ayça KayaPEKİ BU DİYET GERÇEKTEN SAĞLIKLI MI YA DA ZARARLI GÖRÜLEN UFAK DA OLSA NOKTALARI VAR MI?

Geçtiğimiz günlerde gittiğimiz 22. Avrupa Obezite Kongresi’nde dünyada insan yaşamım uzatan en sağlıklı beslenme şeklinin vejetaryen beslenme şekli olduğu öngörüldü. İnsan yaşamını uzattığı gibi daha kaliteli bir hayat sunduğu da düşünülüyor. Bu kongrede protein diyetinden tutun da Akdeniz diyetlerine kadar hepsi masaya yatırıldı, tek tek analiz edildi. Yararlan, zararları tartışıldı. Mesela artık dünyada protein diyeti hiç önerilmiyor. Çünkü bu diyederin damarda kireçlenme riskini yüzde 40 oranında fazlalaştırdığı ortaya çıktı.

Daha çok vejetaryen stili beslenmede Akdeniz diyeti öneriyor. Ancak Akdeniz diyetinin yağ oranı diğerlerine göre biraz fazla olduğu için son zamanlarda bu diyetin yağ oranı diyetisyenler tarafından düşürülmeye çalışılarak daha uygun ve uygulanabilir hale getiriliyor. Damar ve kalp sağlığına en iyi gelen diyetin yine vejetaryen temelli Akdeniz diyetleri olduğu düşünülüyor. Ancak uzun vadede vejetaryen beslenmenin konsantrasyon, beyin fonksiyonları, hafıza üzerinde negatif etkileri olduğu görülüyor. O nedenle tamamen, körü körüne bir vejetaryen beslenme değü, kısmi vejetaryen faktörler uygulanarak normal beslenmeyle denge oluşturabüeceği düşünülüyor. Ben de bunu kalsiyumlu beslenmeyle şekillendirdim.

KALSİYUM DİYETİNİ ŞOK DİYETLERDEN AYIRAN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Aslında bu şok diyetler yapması en zor, çok düşük kalorili diyetlerden. Ancak kalsiyum diyeti orta dereceli kalori hesaplaması olan bir diyet. Aralarındaki en büyük fark kalori miktarı. Şok diyetler tek yönlü diyetler olarak da adlandınlabüiyor. Ama kalsiyum diyeti yapması kolay, kişiyi zora sokmayan, gündelik hayata uyum sağlayabüen bir diyet. Aynı zamanda uzun vadede, sürekli uygulanabilir olması da en büyük avantajları arasında. Kalsiyum için piyasada çok zor bulunan besinler aramanıza da gerek kalmıyor. Evdeki malzemeleriniz bu diyeti yapmanıza fırsat veriyor. Şok diyetlerin uzun süreli sürekliliği yoktur ancak kalsiyum diyetinde bunu yaşam tarzı haline getirmeniz bile mümkün. Zaten kalsiyum diyetinde bütün besin gruplarına yer verdiğimiz için protein, karbonhidrat, yağ açısından sıkıntı olmuyor.

“YAKLAŞIK 15 SENEDİR KALSİYUM DİYETİNİ KENDİM BAŞTA OLMAK ÜZERE HASTALARIMDA DA UYGULUYORUM. BU DİYETTE TEK YÖNLÜ BİR BESLENME YOK. TEMEL ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KARBONHİDRATLAR KULLANILIYOR. KARBONHİDRATLARIN DA EKMEK, MEYVE VE SEBZEDEN ALINMASINA DİKKAT EDİLİYOR. İŞİN İÇİNDE MEYVE DE OLDUĞU İÇİN KİŞİNİN GÜNLÜK LİF İHTİYACINI DA KARŞILAMIŞ OLUYOR.”

 

“KALSİYUM DİYETİ UYGULADIĞIM VE BAŞARIYA ULAŞMIŞ KİLO ALDIKLARINI FARK EDİYORUM. ÇÜNKÜ DİYET BİTTİ, TAMAM DEYİP ESKİ ALIŞKANLIKLARINA GERİ DONUYORLAR. KALSİYUM DİYETİ TAMAMIYLA BİR HAYAT BİÇİMİ OLARAK BENİMSENECEK BİR DİYET…”

 

Fazla Yada Az Alınan Kalsiyum Oranı Ne Gibi Sonuçlar Doğuruyor?

Kalsiyumun en büyük etkisi kemik yapısı, sinir iletimi ve sinir hücrelerinin çalışması üzerine. Aynı zamanda damar sağlığına da iyi gelen bir mineral. Kalsiyum eksikliğinin ilk belirtileri kas krampları, kemik ağrısı, kemik erimesi olabiliyor. Sinir sisteminde yavaşlama, hafıza kaybı ve yavaşlamalar ortaya çıkabiliyor. Fazla kalsiyum alımında ise böbrek fonksiyonlarında sıkıntılar yaratabiliyor. Böbrek taşına sebep olabilieceği üe ilgili birkaç görüş yer alıyor. Ancak bizim kalsiyum diyetinde önerdiğiniz kalsiyum miktarının günlük 1500 mg’ı geçmemesi yönünde.

KALSİYUM DİYETİYLE VERİLEN KİLOLAR KALICI OLUYOR MU? KİLOYU KORUMAK İÇİN NASIL BESLENMEK GEREKİYOR?
Kalsiyum diyeti yapılıp, sonlandırılacak bir diyet değil. Kişinin bunu yaşam şekli olarak algılayıp, düzenli beslenmeyle hayatına devam etmesi gerekiyor. Mesela ben bu diyeti haftada iki gün yapıyorum. Cuma ve pazartesiyi kalsiyum diyetine ayınp, geri kalan günleri Akdeniz diyeti odaklı geçiriyorum. Çünkü hafta sonu rutinin dışına çıkmış oluyoruz. Ama bir Kere yapıp bırakmıyorum, düzenli ve disiplinli şekilde devam ediyorum. Bırakılması söz konusu olmadığı için verilen kiloları geri almak gibi bir durum da oluşmuyor.

KİMLER KALSİYUM DİYETİ YAPMALI YA DA KİMLER UZAK DURMALI, NEDEN?
Kalsiyum diyeti kalp-damar, diyabet ve tansiyon hastalarının güvenle takip edebileceği bir beslenme ritüeli. Aynı şekilde bağırsak sorunu yaşayanların ve kabızlık sorunu çekenlerin rahatlıkla uygulayabileceği bir diyet. Zaten diyet listemizde lif oranım yüksek tuttuğumuz için kişi tok hissedebiliyor. “Yiyorum yiyorum doymuyorum” ya da “Sürekli acıkıyorum” diyenlerin işine gelen bir diyet. Çünkü hem lif oranı fazla hem de süt ve süt ürünlerinden gelen protein ve karbonhidratlar tok tutmayı amaçlıyor. Bir yandan da trans yağ asitleri olmadığı için de sağlıksız yağlardan uzak durmuş oluyorsunuz. Kan şekeri üzerinde çok olumlu etkileri olduğu için şeker hastalan bu diyeti haftada 3-4 gün büe yapabiliyor. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara, hamilelere ve emzirenlere önermiyorum. Çünkü demir ve B12 açısından çok zengin olmayan bir diyet olmadığı için gelişme dönemindeki çocukların ve hamilelerin yapmasını doğru bulmuyorum.

VI HANGİ BESİNLERDE
Süt, yoğurt, ayranda oldukça yüksek oranda kalsiyum bulunuyor. Ayrıca kurubaklagiller, bademde de hatırı sayılır miktarda bulunuyor. Ancak kalsiyum içeren besinleri tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kalsiyum alırken D vitamini alıntına da özen gösterilmeli. Bunun için de günde belki 20 dakika kadar 11.00 ile 15.00 arasında kollarınızı, bacaklarınızı güneşe doğrultmanızda fayda var.

BU DİYETİ UYGULAMAYA BAŞLAYANLAR İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?
Günlük süt ve günlük yoğurt tüketimine dikkat edilmeli. Paket ve düşük yağlı sütleri önermiyorum. Çünkü günlük süt ve yoğurtta doğal yağlar var. Süt tüketiminin yanı sıra suya da gereken önem verilmeli, günde en az 2 litre su içilmeli.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.