Çocuğunuzda Besin Alerjisi Olabilir

12.05.2015
754
Çocuğunuzda Besin Alerjisi Olabilir

Ortada hiçbir neden yokken çocuğunuzun gözleri yaşarıyor, burnu akıyor ve vücudunun farklı bölgelerinde kızarma ya da kabarmalar oluşuyorsa, çocuğunuz besin alerjisi yaşıyor olabilir.

Besin alerjisi endişe edilmemesi gereken ve teşhisi çok kolay konabilen bir rahatsızlıktır. Hatta bu “durum” a rahatsızlık demek de aslında doğru değildir. Çünkü yaşanan, uzun süreli bir tepkisel süreçtir. Vücudun, belli başlı bazı yiyecek ve içeceklere verdiği reaksiyon, alerjiye neden olan besinin tüketilmemesi neticesinde büyük oranda azalır. Bunun yanında bir takım ilaçlarla koruyucu tedbirler almak da mümkündür.

Besin alerjisi, özellikle anne sütü alan çocuklarda, ikinci aydan sonra ortaya çıkar. Ek gıdaya geçişte kendini gösteren besin alerjisini bebeklerde anlamak için kullanabileceğiniz yöntem aslında son derece basit. Eğer bebeğiniz altıncı ayını doldurmuşsa ve ek gıdalara geçiş yapıyorsanız, ilk kez vereceğiniz her bir besini tek tek ve ortalama üç günlük aralarla vermeniz. Zira, çocuğunuzun besin alerjisi varsa, üç gün içinde vücudu bu yeni o besin maddesine tepki gösterecektir.

Ek gıda almaya başlayan çocuğunuza sebze vermeye başladıysanız, bunları üçlü gruplar halinde, üç gün arayla verebilirsiniz. Patates, havuç,kabak ile başlayan ek gıda alımına mevsimine uygun diğer sebzelerle devam edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, çocuğunuza vereceğiniz tüm sebzelerin mevsim sebzesi olması gerekmektedir. Brokoli, ıspanak, lahana, pırasa,enginar ve benzeri tüm sebzeleri çocuğunuza dönüşümlü olarak verebilirsiniz.

Meyveleri çocuğunuza verirken de öncelikle tek tek vermeye dikkat etmelisiniz. Eğer çocuğunuzda herhangi bir tepki oluşmuyorsa, meyveleri karıştırarak da verebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.