Acur Nedir? Acurun Faydaları

26.12.2016
2.517
Acur Nedir? Acurun Faydaları

[A]cur Nedir? Acurun Faydaları; Acur kabak giller ailesinden gelen ve özellikle kış aylarında turşu yapımında kullanılan kavun Vary esi bir bitkidir. Salatalıkgillerden geldiği düşünülse de öyle değildir. Bu bitkinin meyveleri bazen düz bazen de yassı şeklini alan, kabuğu beyaz ve yeşil karışımı bir bitkidir. Hafif tüylü ve üzeri çizgili bir yapıya sahiptir. Boyu bazen bir metreye kadar uzayabilen bir türdür. Taze olarak tüketildiği gibi ev yapımı turşu olarak sıkça tüketilmektedir.

Acur Nedir? ,Acurun Faydaları, Acur

Acurun faydaları nelerdir?

Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunan acurun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kişi susadıkça acur yerse susuzluğunu giderir. Aynı zamanda acur sindirim sistemine faydalı ve sindirim sistemini kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Hurma ile birlikte tüketildiğinde harareti alarak vücuttaki susuzluğu giderir. Karaciğer rahatsızlığında acur tüketmek sarılığın tedavisinde özellikle balla karıştırılarak yendiği takdirde hastalığın hafif seyretmesinde oldukça etkilidir.

Vücudu serin tutma özelliğinin yanı sıra hazımsızlık sorunu çeken kişilerin tüketesi gereken bir gıdadır. Acurun kanatılıp bal ile tüketilmesi halinde idrar söktürücü özelliği ile idrarın vücuttan kolay atılması sağlanır. Vücudu rahatlatarak zinde kalmasına sağlayan şifalı bir yiyecektir. Acur diyet yapan kişilerin çok sık tükettiği bir besindir. Kişinin tok kalmasını sağlayarak daha uzun süre tok tutarak açlık hissini azaltmaktadır. Besleyici bir gıda ürünü olmasının yanı sıra, sebze olarak tüketilmektedir. Acur düzenli olarak tüketildiğinde kanı temizleme özelliğine sahiptir. Böbrek ağrılarına iyi geldiği bilinerek böbrek ağrılarını giderici ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Acur Nedir

Acurun bilinmeyen diğer özellikleri nelerdir?

Acurun bu özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen başka faydaları da bulunmaktadır. Acurun yaprağını köpek ısırığının bulunduğu yere konulması ile aynı zamanda sarılarak tedavi edildiği bilinmektedir. Taze olarak tüketildiğinde yemeği de yapılabilmektedir. Vücudun rahatlamasına etki etmektedir. Acurun olgunlaşmış olanını ve taze olanının tüketmek faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.