Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

26.12.2015
838
Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri, migren ağrılarınız ile nasıl başa çıkabilirsiniz, migren ağrılarını en aza indirmek için neler yapmalı Modafesto önerileri ile sizlerle…

MİGRENLE NASIL BAŞA ÇIKARIZ?

 Migren nedir? Migren, beynimizdeki sinir hücreleri ve kan damarlarındaki kan akışı ile ilgili ortaya çıkan bir problem sonucu karşılaştığımız bir hastalıktır. Migren, tek taraflı olan şiddetli baş ağrıları şeklinde görülür. Ne yazık ki migreni tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunları kötü beslenme alışkanlığı, düzensiz uyku, sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklar, hormonlardaki değişmeler, mevsim değişimleri, stres, yorgunluk, havasız ve gürültülü ortamlar, parlak ışıklar ve koku olarak sıralayabiliriz.

Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Migren ağrılarıyla başa çıkma yöntemleri ise migreni tetikleyen bu faktörlerden kaçınmayla başlamalıdır. Her türlü hastalıkta olduğu gibi öncelikle bir hekime başvurup, gerekli tetkikler yaptırılarak tedavi sürecine başlanmalıdır. Migren hastası olmak için ağrı ataklarının 4 ile 72 saat aralığında olması ve atakların en az 5 kez tekrar etmiş olması gerekir. Atak başlarken ve devam ederken görmede bozukluk, bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık artar.

Baş Ağrısı Ve Migren Sorunları

Migren Ağrılarıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Migren ağrıları için ilaç kullanmak gerekir. Nöbetlerin başında ağrı azken alınan migren ilacı nöbetin şiddetini azaltacaktır. Ağrının şiddeti az ise ağrı kesiciler işe yarayabilir ancak orta ve şiddetli ağrılarda migren ilaçları kullanmadan ağrı geçmeyecektir. Migren tedavisinde ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi de önerilmektedir. Gümüş düğme ve biberiyenin migrene iyi geldiği tespit edilmiştir.

Migren Günlük TutmakMigren tedavisinde ağrı günlüğü tutmak da çok önemlidir. Hastalar ağrılarının sıklığını, şiddetini, süresini, bölgesini not ederek hastalığın seyri açısından doktorlarına yardımcı olurlar. Ayrıca atak dönemlerinde tüketilen besinler ve maruz kalınan ortam da not edilirse hastanın migrenini tetikleyen asıl faktör bulunur ve ondan kaçınılarak ataklar önlenmeye çalışılır.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.