Leke Çıkarıcı Doğal Yüz Maskeleri

21.12.2023
1.831
Leke Çıkarıcı Doğal Yüz Maskeleri

Güzelliğin ilk şartlarından olan pırıl pırıl bir cilt için cilt bakımı çok önemlidir. Zamanla hem yaşın ilerlemesiyle hem de çeşitli çevresel faktörler, güneş, yanlış ürün kullanımı, sivilceler, hormonal bozukluklar, beslenme bozuklukları gibi birçok sebepten pigmentasyon artışına bağlı olarak yüzde oluşan lekelenmeler cilde kötü bir görünüm vererek kişiye rahatsızlık verir. Derideki melanin adı verilen pigment hücrelerindeki artıştan kaynaklanır.

Cilde uygulanacak her ürün için cilt tipini bilip ona göre uygulama yapmak önemlidir. Örneğin; kuru bir ciltte cildi daha da kurutan bir madde kullanıldığı zaman daha kötü duruma gelebilir. Yüzdeki lekeler estetik olarak görüntüyü bozduğu için birçok insan bunlardan kurtulmanın yollarını arar. Kozmetikler, kimyasallar ve ilaçlar kullanmak istemeyenler ev yapımı doğal ürünlere başvurur. Bizde sizler için ev yapımı leke çıkarıcı doğal yüz maskeleri hazırladık hep birlikte göz atalım.

Evde hazırlanabilen doğal yüz maskeleri

Limon suyu:

  • Limonda cilt rengini açan sitrik asit lekeler için oldukça etkili olup hücre yenilenmesini de sağlar.
  • Limonu pamuk yardımıyla her gün 2 hafta boyunca sürüp kuruyunca ılık su ile yıkayın. Güneşin yan etkileri için gece uygulanması tavsiye edilir.

Salatalık maskesi:

  • Salatalık suyu ile şekeri karıştırıp ovalayarak yüze uygulayın. 15-20 dakika içinde kuruduktan sonra yıkayın.
  • Salatalığı farklı bir diğer maske olarak da kullanabilirsiniz.
  • Yarım salatalığı rendeleyip yulaf ezmesi ile karıştırılır. 1 çay kaşığı yoğurt ile krem kıvamını alınca yüze sürülür.10-15 dakika kuruduktan sonra yıkanır. Haftada bir uygulanabilir.

Maydanoz maskesi:

  • Maydanoz havanda ezilerek limonsuyu ve bal karıştırılarak uygulanır. 20 dakika sonra yıkanır.

Sirke:

  • Sirke ile suyu bire bir ölçü olarak karıştırılır. Bir pamuk yardımıyla cilde uygulanır. 10 dakika beklenip yıkanır. Özellikle elma sirkesi seyreltilmeden de kullanılabilir.

Portakal kabuğu:

Ciltteki ölü hücrelerden ve lekelerden kurtulmak için diğer bir yöntem de rendelenmiş portakal kabuğu ile suyu karıştırıp krem kıvamında cilde uygulamaktır. 20 dakika beklemek yeterli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.