Kafa Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

15.12.2016
989
Kafa Derisinde Sivilce Neden Çıkar?

Kafa Derisinde Sivilce Neden Çıkar?, Kadın, erkek ve çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. Belki yüzdeki sivilceler kadar sık olarak rastlanmamaktır, ama ortaya çıkış nedenleri yine yüzdeki sivilcelerin çıkma nedenleriyle aynıdır. Bu sivilceler derinin aşırı yağlı olmasından kaynaklı olmasından çok enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmektedir. Enfeksiyona bağlı nedenlerden dolayı oluşan bu sivilceler genellikle kafa derisinin saç çizgisine yakın olan bölgesinde ve üst kısmında görülür. Bu oluşan sivilcelerin içi doludur ve kaşıntılı olabilir. Fakat sivilceli olan bölümü kaşımak daha ciddi olan yaralara ve iltihabın farklı yerlere yayılmasına neden olacağı için ellerinizi bu sivilcelerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Daha büyük olan boyutlardaki kafa derisine has olan sivilcelere necrotica adı verilmektedir. Bu tür büyük sivilceler irin içermez ancak iltihaplanırsa kalıcı yara izlerine ve siyahımsı kabuklanmaya neden olabilmektedir. Perifolliculitis capitis kafa derisinde görülen kist benzeri en ciddi iltihaplanmalardır. Bu büyük kist şeklinde olan sivilceler, saç derisinin arka kısımlarında oluşmaktadır. Saç köklerinde ve saç derisinde ağrılara, iltihaplanmaya, kafanın arka kısmında ve boynun arka bölgesinde yaralara neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler İse Şunlardır:

– Yanlış şampuan seçimlerinden dolayı saçlarda kepek oluşması

– Kafa derisinin aşırı derecede yağlı olması

– Kafa derisi bakımlarının veya bakımının iyi yapılmayışı

– Bazı ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler

– Vücutta ki hormonların dengesiz çalışması da bu nelerin arasındadır.

Bu yüzden dolayı şampuan seçiminde dikkat etmelisiniz. Kepeğe karşı korumalı şampuanları tercih etmelisiniz. Kafa derinize bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.