Covid-19’a Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

23.11.2020
946
Covid-19’a Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Covid-19’a Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? Kış aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan hastalık ve salgınlardan nasıl korunabileceğimiz de merak konusu haline geldi. Bağışıklık sistemi bizleri hastalık enfeksiyonlarından koruyan doğal vücut sistemimizdir. Bağışıklığımızı güçlendirmek hastalıkları kolay ve çabuk atlatmak için son derece önemlidir.

Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

Bu kış da Covid-19 virüsü yanında birçok hastalık yapıcı virüs, mikrop ve bakterilere karşı vücudumuzu bağışıklığımızı güçlendirerek korumalıyız. Bunu yapmak için C vitamini içen besinler; kış meyvelerinden portakal, nar, mandalina, hurma gibi meyveleri tüketmelisiniz. Kış sebzelerindense havuç, pırasa, ıspanak, karnabahar gibi bağışıklık kazandırıcı yiyecekleri yemeklerinizde tüketmeli, yeşillikleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Bunun yanında ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, rezene çayları da bağışıklığı güçlendirir. Çubuk tarçın, bal ve limonu da bitki çaylarınızda bulundurarak bağışıklığınızı güçlendirmeye fayda sağlayabilirsiniz.

Bağışıklığımızı Güçlendirmek Niçin Önemlidir?

Son yıllarda dünyada artan enfeksiyon hastalıkları vücudun savunma sistemini yorarak diğer hastalıkların vücutta daha kolay tutunmasına ve sistemlerimize zarar vermesine neden olmaktadır. Mevsimsel geçişlerde sıkça rastladığımız grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar vücudun savunma sistemini çökerterek diğer ciddi hastalıklara yakalanmanız halinde sisteminizin göreceği zararı artırmaktadır. Oysa bağışıklığınızı güçlü tutarak bu hastalıkları en az hasarla atlatabilirsiniz. Bağışıklık güçlendirmek, vücudun hastalıklara direnmesi için önemlidir. Nasıl ki bir ülkenin kendisini savunmak için güçlü bir orduya ihtiyacı varsa, vücudunuzun da virüslerle savaşması için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir ve bu yüzden sağlıklı bireyler olmak için bağışıklık sisteminizi her türlü tehtite karşı güçlendirmeli ve bu şekilde önleminizi almalısınız.

Corona-virüs’ten Korunma Yolları Nelerdir?

Corona-virüs salgını ülkemizde ve dünyada tüm dengeleri değiştirdi. Corona-virüs salgını en çok kronik rahatsızlığı olanları ve yaşlıları etkiliyor. Bu nedenden dolayı bu kişilerin bağışıklıklarını güçlendirmesi son derece önemli. Corona-virüs’e karşı beslenme düzenimize dikkat etmeli ve diğer hastalıklarla vücudunuzun yorulmasına ve corona-virüse karşı açık hedef haline gelmemesine dikkat etmelisiniz. Tabii ki öncelikle zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamalısınız fakat evde de bağışıklığınızı güçlendirmelisiniz.

Hangi Besinler Bağışıklık Güçlendirir?

Bağışıklığımızı güçlendirmek için hangi besinlerin önemi üst düzeydedir? Bu soruya karşılık uzmanlar C, A ve D vitaminlerini öneriyor. Kış meyve ve sebzelerinde bolca bulunan bu vitaminler vücudunuzun bağışıklığını enfeksiyonal hastalıklara karşı koruyor. Bir diğer bağışıklık güçlendirici besin ise et ve balık ürünleri. Vücudumuz bağışıklığının güçlenmesi için bolca protein ve vitamine ihtiyaç duyar. Et ve balık ürünleri ise içeriğinde D vitamini ve diğer faydalı yapıları bulundurur. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Çocukların Bağışıklığı Nasıl Güçlenir?

Kış mevsiminin gelmesiyle çocuklar da hastalıklardan etkilenmeye başladı. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıkların yanında covid-19 riskine karşı da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemli. Çocukların bağışıklığını güçlendirmek içinse haftada 2 gün balık tüketilmesi öneriliyor. Bunun yanında bağışıklık güçlendirici meyve ve sebzeler ve kış çayları çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirecek ve hastalıklara karşı dirençli hale getirecek. Bitki çaylarına eklediğiniz limon ve bal ise bağışıklık güçlendiren önemli besinler.

Covid-19’a Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Ülkemiz yaklaşık olarak 1 yıldır covid-19 virüsüyle mücadele ediyor ve ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Corona-virüs’le mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Özellikle yaşlılar ve astım, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan kimseler bağışıklıklarının güçlenmesine dikkat etmeliler. Peki Covid-19 virüsünün etkilerinden korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenmeliyiz? Öncelikle uzmanlar et ve süt ürünlerinin tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinin üzerinde duruyor. Haftada en az 2 gün et ürünlerinin tüketilmesi ve sofralarınızdan yoğurtun eksik olmaması gerekiyor. Bunun yanında mevsim meyve ve sebzeleri, yeşil salataların sık sık tüketilmesi bol miktarda çeşitli vitaminlerin vücuda alınması bağışıklık kazanmak için çok önemli. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil içeren kış çaylarını limon ve bal ile tüketmek de bağışıklığı destekliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.