Zayıflamak İçin Altın Kurallar

19.12.2015
831
Zayıflamak İçin Altın Kurallar

Zayıflamak İçin Altın Kurallar, Zayıflamak İçin neler yapmalı ve nelere dikkat etmeli? Hepsi ve daha fazlası Modafesto.com Diyet editörünün görüşleri ile sizlerle…

KENDİMİ SEVİYORUM

Her şeyin başı sağlık dediğimiz bir olgu ile yaşıyoruz bu hayatta. Başımıza ne gelirse gelsin bunu benimsiyoruz. Örneğin maddi olarak çok değerli bir eşyamız herhangi bir şeklinde ortadan kayboldu. Ona verdiğimiz parayı kazanmak için harcadığımız zamana üzülürken; bir an olur ki,  “olsun sağlığım çok şükür yerinde.

Mal bu nasıl olsa yine çalışır, harcar, yine kazanırım ve de yeniden elde ederim …”  gibi düşünceler illa ki aklımızdan geçer. Hatta manevi imgeler koyduğumuz sevdiklerimizden kalan eşyalarda bile yerine yeniden koymamızın pek mümkün olmadığını bilsek dahi önce sağlık diyebiliyoruz.

Önce sağlık dedikte! Peki, gerçekten sağlığımız için öyle mi davranıyoruz? Vücudumuzda sıra dışı bir şey olduğunda direk soluğu doktorda almıyor muyuz?  Tabi ki en önce de fiziksel yani dış görünüşümüz de olanları fark ettiğimizde doktora koşuyoruz.

Fiziksel deyince de en çabuk aklımıza gelende pekâlâ kilo problemleri oluyor. Kilo verebilmek için hemen her türlü doktora(!) koşuyoruz.

Öyle bir durumdur ki kilolu yaşamak herkes doktordur, herkes beslenme uzmanıdır, herkes diyetisyendir, herkesin senden daha çok deneyimi vardır, herkes kiloluyu küçümser, yadırgar, tiksinir… Bütün negatif psikolojik ne varsa kilolu insanların üstünde baskı kurmaya çalışırlar.

Kilolu insanlar ise bir süre sonra bütün bu baskılardan ne yapacağını şaşırır. Ekmeği kes diyene koşar. En iyi benimki diyene koşar. Ben şöyle yaptım diyene koşar. Sporsuz olmaz diyen… Derken üç dört diyeti aynı anda uygulamaya çalışanı bile olur. Sonuç mu? Daha fazla kilo alarak diyet pazarının içinde kendini kaybeder.  Psikolojisi bozulur. Sağlığı elden gider.

Tabi bu anlattıklarım dış görünüş olarak olağan üstü boyutta kilolular içindi. Birde aynaya bakıp aslında ideal kiloda olmasına rağmen kendini kilolu görüp, zayıflamaya çalışanlar var. Birazdan anlatacaklarım zayıflama anlamda onları kapsamasa bile sağlık anlamında kapsar.

Zayıflamak İçin ÖnerilerZayıflamak için altın kurallar nedir peki? Bir araştırmaya kalksak internette, kitaplarda, envai çeşit bilgi ve kaynağa ulaşırız. Ama zayıflamak için altın kurallar altın olarak burada.

Birinci kural kendimizi tanıyalım kuralıdır. Sadece zayıflamak için değil sağlığımız için kendimizi tanıyalım. Önce aynaya bakalım mesela görsel olarak tanıyalım. Daha sonra işin püf noktasından yani asıl öğreneceğimiz yönden yani tıbbi açıdan tanıyalım. İyi bir hastanede gereken her tetkiki yaptıralım.

Sonuçları ilgili doktora gösterelim. Böylelikle kilo alma ve ya verememe sorunun metabolizmanın yavaş çalışması mı, farklı bir hastalık mı, iç hastalıktan mı kaynaklı ya da sadece yemek düzensizliğinden mi sonucuna ulaşmış oluruz. Zaten bu süreçte bile bir şeyleri düzene sokmaya başlarız.

Sonuç hastalık ile ilgili ise tedaviye başlarız. Yemek yeme ile ilgili ise yine doktorumuzun yönlendireceği uzmana başvururuz. Uzman bizim için en ideal beslenme biçimini ayarlayacaktır.

Tabi bunun bir de spor kısmı var değil mi? Egzersizimizi de yine konusunda uzman birisi aracılığıyla vücudumuza en uygun olanını tespit ederek yaparsak sonuçlar kaçınılmaz güzellikte olacaktır.

Aslında kilo vermekten ziyade mevcut kilomuzu koruyup kilo almamaya çalışmak bizi daha da doğru yönlendirecektir. Hem de sağlığımızı koruyacaktır.

Çok fazla kural saymadım. Altın değerli bir maden olduğu için. Kendimizi tanıyalım. Uzmanlarla hareket edelim. En önemlisi de altın gibi vücudumuzu sevip, sağlıkla ve sağlıklı yaşayalım.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.