Ergenlik Döneminde Çıkan Sivilce Tedavisi

06.02.2017
1.129
Ergenlik Döneminde Çıkan Sivilce Tedavisi

Ergenlik Döneminde Çıkan Sivilce Tedavisi: Ergenliğe giren ve dış görünümüne artık çok önem veren gençlerin, en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de ciltlerinde meydana gelen ve kötü bir görünüme neden olan ergenlik sivilceleridir. Ergenlik sivilceleri, değişen hormonlarla birlikte, vücutta artan yağ oranı nedeniyle oluşur.

Ergenlik sivilcelerini hafifletmenin ya da oluşmamasının sağlanması için, ergenlik çağındaki gençlerin, beslenmelerine önem vermeleri ve dikkat etmeleri gerekir. Fazla yağlı ve baharatlı besin gruplarını sürekli tüketen gençlerde, sivilce oluşumu fazlalaşacaktır. Bunun yanı sıra, kullanılan yağ oranı fazla kozmetiklerinde sivilceler konusunda olumsuz etkileri olacaktır. Cilt bakımının ihmal edilemeden yapılması, bol su tüketilmesi gibi alınacak diğer önlemlerde, sivilce oluşumunu engellemek ya da etkilerini hafifletmek konusunda faydası olacaktır.

Oluşan sivilceler için doğal bazı ürünler ile hazırlanan cilt maskeleri, çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Doğal olan bu yöntemlerden en bilinen ve en etkili olanlarından bir tanesi, cilde sıcak buhar uygulamaktır. Düzenli olarak cilde uygulanan buhar banyosu ile, gözenekler açılacak ve oluşan siyah noktaların yok olmasıyla birlikte, sivilce oluşumu engellenmiş olacaktır. Buhar banyosu sayesinde cildin nemlenmesi de sağlanmış olacaktır. Oluşmuş olan sivilcenin üzerine, birkaç gün düzenli olarak tutulan bir diş sarımsak, sivilcenin daha çabuk yok olmasını sağlamak için kullanılabilir.

Ergenlik sivilcelerinin tedavisi ya da engellenmesi için kullanılacak doğal yöntemler dışında, sivilce tedavisini amaçlayan kaliteli bir kozmetik üründen de faydalanılabilir. Eğer ciltteki sivilceler aşırı derecede fazla ve yoğun bir şekilde iltihaplı ise, bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.