Obezite; Neden Kilo Alıyoruz?

09.01.2016
1.414
Obezite; Neden Kilo Alıyoruz?

OBETİZE; NEDEN KİLO ALIYORUZ?

Son dönemlerde obezite giderek artmaktadır. Haliyle neden kilo alıyoruz sorusunu çoğumuz sormuşuzdur. Kilo alımına sebep olan çeşitli faktörler olduğu için bu sorunun da tek bir cevabı yoktur. Çoğumuzun hayatının bir döneminde de olsa karşılaştığı bu probleme kesin ve kalıcı bir çözüm bulabilmek için kilo almamıza neden olan faktörleri bilmemiz gerekir.

En önemli faktör aklımıza ilk gelen faktördür yani beslenme bozukluğudur. Bunu biraz daha açmak gerekirse aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, fast-food ürünlere hayatımızda fazlasıyla yer vermek, hazır gıdalara daha çok yönelmek, rutin tatlı yeme alışkanlıkları sağlıksız bir beslenmenin önemli göstergelerini oluşturur.

Obezite Neden Kilo AlıyoruzBir diğer faktörse uykudur. Yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan bu faktör önemsiz gibi görülse de aslında bizi çok etkiler. Araştırmalar ortalama süreden daha az uyumanın hormonlarımızı harekete geçirerek açlık hissini ortaya çıkardığını kanıtlamıştır.

Kilo almamıza sebep olan kalıtsal faktör ise ailenin fazla kilolu olmasıdır.  Ebeveynleri kilolu olan insanların kilolu olma ihtimali %80 iken, ebeveynleri zayıf olan insanların kilolu olma ihtimalinin %10 olması kalıtımın kilo almada fazlasıyla önemli bir faktör olduğunu gözler önüne seriyor.

Neden Kilo AlıyoruzKilo almaya neden olan psikolojik bir faktör de strestir. Stres bazı insanlara yarar yani kilo vermesini sağlar. Fakat stres çoğumuzda kilo almaya neden olur. Stresli dönemlerimizde yiyeceklere saldırırız. Bu yediğimiz şeyler genelde de düşük kalorili şeyler olmaz. Kimimiz kremalı bir pastayla kimimiz çikolatayla kendimizi avuturuz. Bu da yanlış bir tutumdur.

Pek farkında olmadığımız bir faktör var. Bu da şok diyettir. Son zamanlarda kilo problemi yaşayan insanlar kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak için şok diyetlere yönelmektedir. Bu diyetler kısa sürede büyük oranlarda kilo vermeyi sağlıyor ancak sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmediğimizde ve bu diyetleri bıraktığımızda (bitirdiğimizde) önceki yeme alışkanlıklarımızın devam etmesi tekrar kilo almamıza sebep oluyor. Bu sefer aldığımız kilo verdiğimiz kilodan fazla oluyor.

Kilo Alıyorum NedenKilo almamıza neden olan daha birçok faktör mevcuttur. Listeyi daha fazla uzatabiliriz. Burada sayabileceğimiz diğer faktörler ise; hormonlar, menopoz, sigarayı bırakmak, tiroit hormonuna bağlı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlardır.

Ancak günümüzde çoğunluğu etkileyen sağlık faktörleri genellikle katkı maddeli ürün tüketmekten kaynaklıdır. Yediğimiz içtiğimiz fast-food ve benzeri ürünlerin içerisindeki katkı maddeleri doğal olmayan kimyasal ürünler ile beraber bazı sağlık problemlerine merhaba diyoruz.

Kilo Alamanın NedenleriYediğimiz gıdaların organik olma düzeylerine en azından dikkat edebilirsek daha sağlıklı büyüyen çocuklar yetiştirebilir ve onlara daha sağlıklı bir gelecek kazandırabiliriz. Alışveriş merkezlerinin büyülü atmosferlerinden özellikle küçük yaştaki çocukları koruyarak hareket edebiliriz. Sağlığımız en değerli varlığımızdır, sağlıklı yaşamın anahtarı her biriminizin kendi elinde ve bu durumu olumlu ya da olumsuz yönde değiştirme gücü de yine bizlerin elindedir. Sağlıklı bir yaşam, mutlu bir hayat temenni ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.