Domuz gribi nedir,Domuz gribi belirtileri neler?

10.01.2016
699
Domuz gribi nedir,Domuz gribi belirtileri neler?

Domuz gribi nedir,Domuz gribi belirtileri neler?

Özellikle Ülkemizde son yıllarda artan vakalar ile birlikte gündeme gelen ve bir çok ilde ölüm haberlerinin gelmesi ile dikkat edilmesi gerekilen bir durum olan domuz gribi tüm herkesi endişeye düşürdü. Bizde sizin için Sağlık Bakanlığı sitesinden verilen doğru bilgiler doğrultusunda bir araştırma yaptık ve domuz gribi nedir, belirtileri nelerdir? nasıl bulaşır bu konulara göz atacağız. 

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?
Domuz gribi olup olunmadığı hastane de yapılan bir test sonucu öğreniliyor. Eğer şüpheniz varsa mutlaka hastaneye gitmelisiniz.Eğer gripseniz ve grip belirtilerinin üzerinde bir hastalık geçiriyorsanız hastanelere başvurmanız gerektiğinin üzerinde duran uzmanlar özellikle şeker hastalığı, kalp, akciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği olan hastaların daha dikkat etmesi gerektiğini bunlarda daha ağır seyredebileceğinden bu hastaların daha dikkat etmesi gerekmektedir.

Domuz Gribi Testi
Peki ama domuz gribi testi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sadece hastanelerde yapılan testler hakkında konuşan Prof. Dr. Altok, “Hızlı antijen testi daha kısa sürede sonuç verebilen bir test. Ama duyarlılığı o kadar yüksek değil. Bu kesin tanıyı koymak için daha detaylı ve biraz daha uzun zamana ihtiyaç olan testler oluyor” diye bilgi verdi.

Alınması gereken önlemler
Domuz gribinin en çok bulaşma yolu solunum yolu ile gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra burun salgısı ağız salgısı ile bulaşıyor.Kronik hastalığı bulunanlar kalabalık alanlardan uzak durmalı veya maske takmalıdır. Sık sık elleri yıkamalısınız.Sadece kronik hastalar değil herkes dikkatli olmalı ve sağlıklı beslenme ve aşırı yorgunluk uyku düzensizliğine karşı önlem alınmalıdır.

DOMUZ GRİBİNİN ÇOCUKLARDAKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİ
Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
Mavimsi cilt rengi
Yeterince sıvı alamama
Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
Huzursuzluk
Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük

YETİŞKİNLERDEKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİ
Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:
Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
Ani baş dönmesi
Şiddetli bulantı ve kusma

Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.