D Vitamini Mucizesi

11.05.2015
727
D Vitamini Mucizesi

Havaların ısınması ve güneşin hayatımızda daha fazla kendini göstermesi ile güneş ışınlarının sahip olduğu D vitaminden faydalanmak için daha fazla şansınız var.

Günümüz hastalıkları arasında en başta gelenlerden biri de D vitamini eksikliği, doğum anından itibaren ihtiyaç duyduğumuz ve yaşadığımız sürece ihtiyaç duyacağımız bir vitamin olan D vitamini, anne sütünde dahi yetersizdir. Oysa ki D vitamini kanserden koruduğu gibi diş gelişimini hızlandırır, kemikleri güçlendirir. Yapılan son araştırmalar faydası bunlarla da bitmeyen D vitaminin adeta mucize olduğunu ortaya koyuyor.

Besinler yoluyla az da olsa alınabilen D vitamini ancak güneşten alınan D vitamini ile aktif ve faydalı hale dönüşebildiği için her gün en az 15 dakika güneş ışığı almanın faydası çok büyük.

Yeni doğan bebeklerde ilk 1 yıl mecburi olarak dışarıdan verilen takviye D vitaminin yanında, güneş ışığının da kemik gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu belirten uzmanlar,balık, terayağ ve yumurta tüketilerek alınan D vitaminin sağlıklı bir kemik gelişimi için yeterli olmadığını ve mutlaka güneş ışığından faydalanılması gerektiğini söylüyorlar.

Bazı annelerin “yeterli D vitamini” alması için bebeklerine damla yerine, ampul ilaç verdiklerini ve bunu yaparken bir ampul ilacı kırarak çocuklarına verdiklerini de söyleyen uzmanlar, bunun son derece yanlış olduğunu ve çocuğa tek dozda ihtiyacı olan D vitamini miktarından 400 kat daha fazla ilaç yüklemesi yapıldığını açıklıyorlar.

Tüm bunlar göz önüne alındığında ise içeriğinde bol D vitamini bulunduran güneş ışığı, en sağlıklı D vitamini kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Güneşin en tepede olduğu saatler dışında, gün içinde ortalam 15 dakika güneş banyosu yapmak, D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için yeterlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.