Aşktan Sonra İnsan

29.08.2015
1.161
Aşktan Sonra İnsan

Aşktan Sonra İnsan

İkinci temel gereksinimiz olan aşk insanın ruh halinde barındırdığı güzellikleri dışa vurarak kelebek etkisini zirvelerde yaşamamızı sağlar. Sadece tek bir kelimenin dünyayı karşısına almasını destekleyen aşk insanı saflaştırarak arındırır tüm benliğini. Tüm durgunluğu bir kenara atarak sadece bir varlığa ait olmak ister. Doğanın kanunu olarak büyük bir eksiklikten bir bütün olma tamamlanma ihtiyacı ile beraberinde doğan aşk insanı psikolojik olarak sağlıklı bireyler olarak geliştirir.
ask ve sevgi
Serotonin ve noradrenalin gibi hormonların salgılanmasını sağlayan aşk beyinde bir bağımlılık etkisi yaratarak güven duygusunun gelişmesini destekleyerek sadakat kavramını insanlar sunar.  Sevinç duygusunu aşılayarak kelebek etkisini yaratan bu duygu kalp atışlarını hızlandırarak bilinçaltına bazı anıların kazınmasını sağlar. İnsan beyninin fonksiyonları incelendiğinde aşk duygusunun bir içki ve sigara bağımlısı gibi benzerlik gösterildiği ortaya konulmuştur. Birliktelik sonucu insanları evliliğe yönlendirerek mutlu bir yuva kurma evrelerinin başlangıcını yaşatan aşk çiftler üzerinde kıskançlık duygusunu uyandırır.
kıskanma
Kıskançlık beyin fonksiyonları üzerinde durularak yapılan çalışmalar göre bağımlılık sonucu oluşan, kişiyi sahiplenerek paylaşma duygunu yitiren evreler sonucu oluşur. Canlandırıcı etkisiyle beraberinde gelen enerji bazı insanlarda farklılık gösterebilir.  Aşk sendromu sonucu bazı insanlarda yemek yememe isteği halsizlik gibi durumlar gözlenebilir. Hiç ummadığınız anda size aşkı yaşatan hayat insanları, kaybetme duygusu içinde barındırarak değer kavramını sonsuzluğa götürerek mutluluğu yaşatır. Aşkın en büyük silahı zamandır.

YAZAR BİLGİSİ
Aslı Can
Türkiye ve Dünya tatlarından seçme tarifleri sizler için Modafesto sitesinde paylaşıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.