Amatör Seracılık

21.01.2017
1.950
Amatör Seracılık

Amatör Seracılık: Şehir yaşamının getirdikleri yanından bizden alıp götürdüğü çok şey de var. Toprağa ve doğaya hasret bir neslin meyve ve sebzeleri sadece manav tezgâhından tanıması bunun en bariz örneği. Kaybettiklerinin yavaş yavaş bilincine varanlar bir avuç toprağa sahip olup kendi ürünlerini yetiştirmenin keyfini yaşamak için her fırsatı değerlendiriyorlar.

Amatör Seracılık

Bu konuda şanssız olduğunu düşünenler bile artık birçok şehirde bulunan hobi bahçelerini kiralayarak toprağa basma şansını bulabiliyor. Hatta balkonundaki küçük saksılarında kendi sebzesini yetiştirenler bile var. Seracılık ise bambaşka bir alan. Sera sayesinde mevsim şartları kişilerin kontrolünde olup, bitkilerin yetişmesi için uygun şartlar yapay olarak oluşturulabiliyor. Profesyonel olarak daha çok ılıman iklimin yaşandığı Akdeniz ve Ege bölgesinde yoğun olarak kullanılan seracılık, amatör olarak aslında isteyen herkesin kendi bahçesinde yapabileceği bir uygulama.

Amatör Seracılık Yapmak

Amatör seracılık profesyonel seracılığa göre daha az maliyet ve daha az emek gerektiriyor. Bu kurulumun yapılmasındaki temel amaç ilaçsız organik ürünler yetiştirmek. Sera kurulumunda birçok farklı malzeme kullanılıyor. Fiyat avantajı ve hafiflikleri sebebi ile plastik örtüler ilk tercih edilenler arasında. Bunu polietilen örtüler takip ediyor. Ancak rüzgâr alan yerlerde bu malzemenin kullanılması pek önerilmiyor.

Pvc örtüler dışında cam ve fiberglas malzeme de sera yapımında sıklıkla tercihe edilen malzemeler arasında. Seranın kurulumunu yaptırdıktan sonra sıra yetiştirmek istediğiniz ürünün tohumu ya da fidesini elde etmeye gelecektir. Domates, biber, maydanoz, patlıcan, marul ve daha birçok sebzeyi kendi bahçenizden yemenin keyfini yaşamak için siz de sahip olduğunuz küçük bir toprak parçasında bile seracılık deneyimini yaşayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.