Soğuk Havadan Etkilenmemek İçin Yediklerinize Dikkat Edin!

23.11.2020
853
Soğuk Havadan Etkilenmemek İçin Yediklerinize Dikkat Edin!

Soğuk havalarda virüs ve enfeksiyonun fazla olması birçok hastalığın yayılmasına neden oluyor. Hastalık, güçlü bir bünye ile karşılaşmayınca olabildiğince tahribat veriyor. Bütün bu durumların gerçekleşmesini önlemek için beslenmemize aşırı derecede dikkat etmeliyiz. Bünyeyi sağlamlaştıran ve hastalıklara karşı direnç sağlayan besinlerden bahsedelim. İşte mucizevi besinler.

Lif Oranı Yüksek Besinler-Kuru Baklagiller

Fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagiller lif oranı yüksek olan ve bu özelliği sebebiyle vücudu hastalıklara karşı koruyan, vücut direncini arttıran besinlerdir. Hasta olmak istemiyorsanız haftada en az 3 kere kuru baklagillerden tüketmelisiniz. Aksi takdirde hastalıklara açık bir bünyeniz ve direnci oldukça düşük olan bir bünyeye sahip olacaksınız. Kuru baklagil tüketimini arttırmak için sevdiğiniz şeylerle tüketin. Mesela mercimekli börek yapabilir veya nohutlu pirinç pilavı yapabilir bu şekilde tüketebilirsiniz. “Diyet programıma uymuyor” deyip bu mükemmel besinlerden vazgeçmeyin. Haşlanmış bir avuç nohut hem kolaylıkla zayıflamanızı sağlayacak hem de bünyenizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Doğal Antibiyotik Tüketimini Arttırın

Sarımsak bünyeyi güçlendirmeye yarayan en önemli besinlerin başında geliyor. Özellikle kış aylarında salgın hastalıkların vücuda yayılmasını engelleyen sarımsak sadece sağlığa fayda sağlamıyor aynı anda güçlü saç tellerine sahip olmanıza yardımcı oluyor. Bol bol sarımsak tüketerek hem güçlü bir bünyeye sahip olabilir hem de gür saçlara sahip olabilirsiniz. Sarımsak tüketirken özellikle parçalamamaya dikkat etmelisiniz. Sarımsak ne kadar çok bölünür, parçalanırsa o kadar fazla etkisini kaybediyor. Yemeklere ilave ettiğimiz sarımsağı bütün olarak kullanmalı ve doğramamaya dikkat etmeliyiz.

Karbonhidrat Kullanımını Azaltmak Gerekiyor

Kış aylarında vücut özellikle karbonhidrata ihtiyaç duyuyor. Vücut ısısını yükselttiği için soğuk havalarda sıklıkla karbonhidrat tüketiliyor ancak karbonhidratın hastalıklara yol açtığını ve bünyeyi zayıflattığını unutuyoruz. Hastalıklardan korunmak için karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için az miktara indirmeliyiz. Bu şekilde hem vücut ısısını koruyacak hem de hastalıklara karşı direncimizi güçlendireceğiz. Karbonhidratın yanı sıra bol protein ağırlıklı beslenmeli ve haftada en az 3 gün tavuk, kırmızı et, balık, hindi gibi besinler tüketmeliyiz. Vücuda alınan protein hem güçlü bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı olacak hem de bedenen zinde olmamıza yardım edecektir.

D Vitamini Kullanımını Arttırın

D vitamini bünyeyi kuvvetlendirir ve hemen hemen her hastalığa karşı kalkan görevi görür. Bağışıklığın güçlenmesini de sağlayan D vitamini bağırsakların temizlenmesine yardımcı oluyor. D vitamini, güneşten alınan önemli bir vitamindir. Ancak kış aylarında güneş olmadığı için D vitamini vücutta olabildiğince azalıyor. D vitamini değerini korumak için D vitamini konusunda oldukça doygun olan süt, balık, yumurta gibi besinleri tüketmeliyiz. D vitaminin yanı sıra bol miktarda su tüketmek gerekiyor. Özellikle de kış aylarında en az 2 litre su tüketmek gerekiyor.

Bünyenin güçlenmesi ve hastalıklara karşı direncin arttırılması için görüldüğü gibi önemli besinleri tüketmek gerekiyor. Bu önemli besinlerin yanı sıra soğan, brokoli, karnabahar, kuşburnu gibi besinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz. Kalsiyum ağırlıklı beslenmek gerektiğini de aklımızdan çıkarmamalı ve bol bol süt içmeli günde en az 1 kase yoğurt yemeliyiz. Süt ürünleri diğer besinlerde olduğu gibi hastalıklardan koruma özelliğine sahip besinler içerisinde yer alıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.