Dekorasyonda Renk Sanatı

07.01.2016
928
Dekorasyonda Renk Sanatı

DEKORASYONDA RENK SANATI

Dekorasyon, insanların az ya da çok zaman geçirdiği, bulunduğu mekânları estetik anlamda daha iyi hale getirmektir. Her insan az ya da çok bir şekilde bulunduğu mekânı dekore eder. Özellikle günümüzde dekore işi daha çok önem kazanmıştır. İnsanlar artık daha iyi dekore edilmiş mekânları tercih ediyorlar.

İyi bir dekorasyon yaratabilmek için dekorasyon unsurlarını iyi bilmek gerekir. Bu unsurların başında dekorasyonda renk sanatı gelir. Renk sanatından yoksun dekore edilmiş bir mekân diğer dekorasyon unsurları ne kadar iyi olursa olsun tam anlamıyla verimli olamaz.

Dekorasyonda renk sanatının bu kadar önemli olmasının sebebi ise renklerin insan psikolojisi üzerinde etkilerinden ileri gelmektedir. Bu durum bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Renkler kendi aralarında sıcak renkler ve soğuk renkler olarak ayrılmışlardır.

Renkli Dekorasyon ModelleriKırmızı, turuncu, sarı sıcak renk grubuna girerken, mavi, yeşil ve mor da soğuk renkler grubundandır. Örneğin bir restoran ne kadar kaliteli hizmete ve diğer dekorasyon unsurlarına sahip olursa olsun eğer soğuk renklerden biri olan maviyle dekore edilmiş ise o restorana bir şeyler hep eksik kalacak ve insanlar orada durup yemek yemek istemeyeceklerdir.

Çünkü mavinin iştah kapatıcı özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yerine bu restoran sıcak renklerden biri olan kırmızı ile dekore edilirse ufak tefek kusurları olsa bile, kırmızı renk iştah açıcı olduğu için, insanlar burada yemek yemek isteyeceklerdir.

Pop Art Berjer ModelleriAynı şekilde pembe renginin cezaevlerinde kullanılmasının sonucunda şiddet oranının düştüğü kanıtlanmıştır. Öte yandan yanlış renklerle dekore edilmiş evlerin huzur ve mutluluk oranının düştüğü gözlenmiştir. Üstelik bu kadar önem taşıyan bu iş taşıdığı önemle kıyaslandığında uygulaması pek de zor değildir.

Pekâlâ, herkes renklerin anlamlarını, insan psikolojisi üzerindeki etkilerini internet veya kitaplardan araştırıp bilgi sahibi olabilir ve hayatını dekore ederken, dekorasyonun en önemli unsuru olan renk sanatını uygulayabilir.

Dekorasyonda Renk SeçimiBelirttiğimiz gibi renk sanatı dekorasyonun en önemli unsurlarından bir tanesidir. Bu sanat doğru kullanıldığında hanelerimizin yaşana bilirliğini, işletmelerin ise karını artırır. Bununla da sınırlı kalmayıp, doğru kullanıldığı her yerin huzurunu ve refahını artırır.

Dekorasyonda Renk SanatıDiğer taraftan renk sanatı göz önüne alınmadan dekore edilenler ise işletmeyi verimsiz kılar, hanenin ve diğer mekânların huzurunu ve refahını sağlayamaz. Renk sanatı dekorasyon işinde asla akıldan çıkarılmaması gereken önemli bir konudur.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.