Odalara Göre Aydınlatma Modelleri

05.10.2015
949
Odalara Göre Aydınlatma Modelleri

Odalara Göre Aydınlatma Modelleri

Aydınlatmanın temel unsurlarından biri son yıllarda sıklıkla uygulanan ve konseptlerde yer alan odalara göre uygulama kurallarına uyularak aydınlatma gereçleri seçmek ve bu gereçleri hem evimizin ihtiyaçlarına hem de evimizin bölümlerinde uygulayacağımız konseptlere ve kişisel zevklerimize göre uygulamaktır. Tabiatı gereği evin bütün odaları ve bölümleri aynı tarz aydınlatma araçları ile aydınlatılamaz ve her bölgenin aydınlatma ihtiyacı farklıdır. Evimizin koridorlarında koridor tipine göre genellikle yarı güçte ışık veren aplikler ve lambalar kullanılabilir böylelikle hem daha tasarruflu bir aydınlatma sağlanabilir hem de daha hoş bir giriş alanı kullanılmış olur yalnız dikkat etmemiz önemli noktalardan biri koridorlar odalar ve evin diğer bölümlerinin birbirine yakın şekilde aydınlatılmasıdır.
odalara-gore-aydinlatma
Bölümler arasında çok fazla ışık farkı olmamalı ve aydınlatılma farkından dolayı oluşabilecek olumsuzluklar önlenmelidir. Yemek masasının bulunduğu ve sıklıkla kullanarak yemek yediğimiz yemek odası kuvvetli şekilde aydınlatılmış olmalı ve özellikle yemek masasının üzerinde tavandan sarkıtma tipi malzemeler kullanılarak ışık etkisi son derece artırılmalıdır.
2015 odalara göre aydınlatma
Mutfağımızda tezgah üstü ve mutfak ayrı gereçler ile aydınlatılmalı ve özellikle tezgah üstü aydınlatılmasına çok fazla önem gösterilmelidir. Banyo da ayna ve dolap bulunan bölüm daha iyi aydınlatılmalı gerekirse burası için ek aydınlatma malzemesi kullanılmalı yatak odasında ise daha loş bir ortam için şeffaf olmayan aydınlatma araçları kullanılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.