Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

18.10.2016
837
Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

İştahsızlık hemen hemen her çocukta görülen büyük bir sorundur. Açlık hissinin çok az olduğu bu dönemlerde düzgün beslenmenin önünde büyük bir engeldir iştahsızlık. Çocukların iştahsızlık durumlarında yapılabilecek bir kaç yöntem ile iştahsızlık sorunları bir nebze olsa da giderilebilmektedir. Çocukların aşırı uykulu ve yorgun oldukları dönemlerde iştahsız olmaları nedeni ile anne ve babalar yemek saatlerini çocuklarının bu durumlarını göz önüne bulundurarak ayarlaması önerilir.

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

Yemek için sofraya oturmadan önce çocukla oynanacak bir oyun çocuğun neşelenmesini sağlayacak ve sofraya oturduğunda moralli olacağından iştahsızlık sorunu bir nebze son bulacaktır. Öğün aralarında ya da öğünlere yakın bir zaman diliminde çocukların sevdiği şeker çikolata gibi besinlerin verilmemesi gerekmektedir. En ufak bir şeker bile çocukların iştahını olumsuz yönde etkilemektedir. İştahsız olan bir çocuğun asla cezalandırılmaması gerekmektedir. Ona bu konuda oldukça sabır gösterilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

Yemek aile bireylerinin hep birlikte iştirak etmesi ile yenmesi çocuğun bir yemek kültürü algısının oluşmasına neden olacaktır. İştahı olmasa bile bu kültüre uygun hareket etmek isteyeceği için sofraya oturma zorunluluğu hissedecektir. İştahsızlık ile mücadele etmek için yemeğin genellikle televizyonun olmadığı çocuğun yemekten dikkatini dağıtacak unsurların olmadığı bir ortamda yenmesi gereklidir.

Çocuklarda İştahsızlık İçin

Çocuklarda İştahsızlık İçin

Çocukların iştah sorununun önüne geçmek için tabaklara konulacak yemeklerin bol miktarda konmamasına önem gösterilmelidir. Çocuk tabağındaki az miktardaki yemeğe daha cazip bir algı ile bakacağından yemeğin az olması hemen yiyeyim bitireyim algısını doğuracaktır. Yemek yerken ellerini kullanmasına ortalığı dağıtmasına engel olunmaması gerekmektedir. Sofrada oldukça özgür bırakılmalıdırlar. Bu öneriler neticesinde belli bir süre sonra çocukların iştah sorunlarında azalmalar gözlemlenebilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Zeynep
25 Yaşında Moda'yı yakından takip eden ve ünlü markaların yeni sezon ürünlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan Modafesto.com Moda yazarı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.