Verilen kilolar geri geliyorsa ensülin direnciniz olabilir

12.11.2014
489
Verilen kilolar geri geliyorsa ensülin direnciniz olabilir

Uzmanlar diyor ki,

Zayıflamak için yüzlerce yöntem sıralayabiliriz. Ancak sebebi üzerine çalışmadığımız sürece bu çok da işe yaramaz. Sadece bugünü, bu ayı veya bu yazı düşündüğümüzde hızlı zayıflama yöntemlerinin hepsi size çok çekici gelebilir. Farklı farklı diyetler yapanlar bunun ne demek olduğunu iyi bilirler. Çocukluğundan beri kilo problemi yaşayanlar, sürekli motivasyonla başlayıp zayıflayıp fazlasıyla geri alanlar; zayıflamaya çalışırken uğraşıp uğraşıp kilo veremeyenler; size engel olan hormon, ensülin hormonu olabilir. Ensülin direnci son yıllarda sık sık duyduğumuz bir problem.

Woman Removing Blood from Her Finger for a Blood Test

ENSÜLİN DİRENCİ NE DEMEK?

Ensülin, pankreastan salgılanan bir hormondur. Ensülin direnci gibi metabolik bir sorun olduğunda, pankreastan fazlaca ensülin salınımı başlar ve bu bir süre sonra şeker ile arasının bozulmasına sebep olur. Şeker ve ensülin beraber çalışmakta zorlanırlar. Bu bozukluk diyabete yani şeker hastalığına dönüşebilir.

ENSÜLİN DİRENCİ KİLO ALDIRIR MI?

Evet, çünkü ensülin şekerin kullanılmasını sağlayan hormondur. Bir diğer görevi de vücutta yağ depolamaktır. Ensülinin fazla salgılanması ise yağlanmaya ve doğal olarak da kilo artışına sebep olur. Özellikle karın çevresinde depolanan yağlar, kişide ensülin direnci olduğuna işaret edebilir. Ensülin direnci kilo almayı hızlandırır, kilo aldıkça da ensülin direnci artar.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.