Sonbaharda kuru ciltlere ne iyi gelir?

03.11.2014
597
Sonbaharda kuru ciltlere ne iyi gelir?

Kuru Ciltlere Sonbahar Tüyoları ,Sonbaharda kuru ciltlere ne iyi gelir? Kuru ciltler için sonbahar önerileri, Sonbahar aylarında cilt için nasıl bir bakım uygulanmalı?

Sonbaharın gelmesi ile birlikte artık cildimize daha çok önem vermemiz gerekiyor. Özellikle cildiniz kuru ise daha çok etkilenmeniz kaçınılmaz.Peki ama bu günlerde nasıl bir önlem alabilirsiniz uzmanlar tarafından önerilen bakım önerileri..
Kuru ciltlerde yağ oranının az olması sebebi ile sonbahar ve soğuk aylarda soğuktan daha çok etkilenirler.Yüz kırışıklıkları onlarda daha erken yaşlarda oluşmaya başlar. Peki, kuru ciltler için neler yapmalı?

Öncelikle gün içerisinde bol bol su tüketilmelidir. Su hayatımızın en önemli yaşam kaynağı olduğu gibi cildimize de katkısı yüksektir. Bol su içen kişinin cildi temiz ve parlak görünür. Kuru ciltler mümkün olduğunca sabun kullanmasınlar. Onun yerine krem kıvamında olan sıvı sabunları tercih edebilirsiniz. Yine çok sıcak suyla banyo yapmamalısınız. Sıcak su vücudunuzda bulunan yağların kaybolmasına yol açar. Şampuan seçiminizi cildinize uygun olarak almalısınız. Bunun yanı sıra nemlendirici kullanırken içerisinde bitkisel yağlar ve C-E vitamini bulunduran ürünler seçmelisiniz.

Sonbahar ve kış mevsiminde mutlaka dışarı çıkarken eldiven kullanın. Eldiveni sadece kar yağdığında değil kış boyu kullanmanız ellerinizin çatlamasını ve kurumasını engelleyecektir.
Ayrıca dışarı çıkarken elinize, yüzünüze ve dudaklarınıza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Dudaklarınızı çok fazla yalamayın bu kurumasına neden olur. Sonrasında da dudaklarınız çatlar. Hem hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar hem de canınız yanar. Onun için dudaklarınızı mümkün olduğunca nemli tutun. Vazelin ideal bir seçim olabilir.
Soğuk kış günlerinde ayak ve tırnak bakımlarınızı da ihmal etmeyin. Yine banyodan sonra cildinizi losyonlarla nemlendirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.