Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

14.06.2016
640
Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

Saçlarımız normal olarak 2-6 yıllık periyotlarda dökülebilir ve yerine yenisi çıkar. Saç dökülmesi günlük ortalama 90-130 saç teli olarak gerçekleştiğinde normal görülebilir. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen olağan dışı bir dökülmeyle karşı karşıyasınız ve buna çözüm arıyorsunuz demektir. Saç dökülmesi engellenebilir ve önlenebilir. Fakat öncelikle bunun nedenlerinin tespit edilmesi gerekir.

 

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki stres, düzensiz uyku, çevresel faktörler, mevsim geçiş dönemleri, demir eksikliği, tiroit rahatsızlıkları gibi etkenler aşırı saç dökülmesine neden olmaktadır. Bunu önlemek için de dökülmenin kaynağı tespit edilip, uygun tedavi yönteminin uzmanınız tarafından gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Saç dökülmesini tedavi edip durdurmak ve tekrar saç oluşumunu sağlamak tiroit, kansızlık, demir eksikliği gibi rahatsızlarda düzenli doktor kontrolü ve tedavi yöntemleriyle mümkün. Fakat saçlı derinizde oluşan ve saç köklerinize zarar veren bazı cilt hastalıklarında tedavi mümkün olmayabilir ve saç ekimi işlemini seçenek olarak düşünebilirsiniz.

 

Günlük hayatta farkında olmadan yaptığımız bazı hatalarda saç köklerinize zarar vererek aşırı dökülmeye sebep olabilir. Bunlardan en sık olanı ise saçımızı sürekli çok sıkı toplamaktır. Günlük hayatınızda genellikle saçınızı sıkıca topluyorsanız saç dökülmeniz kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra saçımıza fön, boya gibi işlemleri çok sık uygulatmamızın saçı yıpratacağını ve köklerimize zarar vereceğini unutmamak gerekir. Saç dökülmesini önlemek amacıyla çevrenizden duyacağınız onlarca bitkisel karışımlar ve tavsiyeler olacaktır. Fakat zeytinyağı, badem yağı vs. gibi bitkisel yağ ve karışımlar sadece saçınızı parlak göstermek ve canlı görünmesini sağlamak amacıyla kullanılır ve saç köklerinde tedavi edici bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Bunların yanında sıkça duyacağınız bir diğer öneri ise sarımsağın saç dökülmesine olan etkisidir. Sarımsak saç derisinde yaraların oluşmasına ve sizin daha büyük sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.