Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

04.08.2016
1.088
Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kıyafetlerinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Büyük paralar vererek ve çok beğenerek aldığınız kıyafetlerinizin renginin solmaması deforme olmaması ve daha uzun süre kullanabilmeniz için bazı yıkama kurallarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Öncelikle çamaşır yıkamadan önce çamaşırları renklerine ve kumaşlarına göre gruplandırmanız gerekmektedir. Ayrıca deforme olmaması, sarkmaması ve küçülüp çekmemesi için, renk kaybetmemesi ve yıpranmaması için kaç derecede yıkanması gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir.

Kıyafet Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli

“insanlar kıyafetiyle karşılanır, düşünceleriyle uğurlanır.” Diye bir söz vardır. Bir ortama girdiğinizde öncelikle kıyafetinize göre değerlendirilir ve karşılanırsınız. Bu nedenle giyiminize önem vermeniz sizin de önemsenmenize yardımcı olacaktır.

Çamaşırlarınızın yıkanmasından iyi bir sonuç almak istiyorsanız makinanızı gereğinden fazla doldurmayın. Beyaz ve renklileri boyanmayı önlemek için ayrı ayrı yıkayın. Ayrıca bunların deterjanları da ayrı ayrı olmalıdır. Kot pantolonlarınızın diğerlerine renk vermemesi için ayrı yıkayın ya da ters çevirip koyu renklilerle yıkayın. Yünlüleri çok yüksek ısıda yıkarsanız çeker ve asarak kurutursanız sarkıp süner, deforme olur. Bir havlu ya da yayvan bir yere sererek kurutulmalıdır. Baskılı ve işlemeli giysilerinizi ters çevirip yıkarsanız işlemelerini korumuş olursunuz. Makine temizleyiciyle ara sıra makinanızı temizlerseniz makinanız daha temiz yıkar ve daha iyi çalışır.

Ter izi olan ve nemli giysilerinizi bekletmeden yıkarsanız o bölgedeki renk değişimleri önlenmiş olur. Çok kirli olmayan giysiler için kısa programları ve düşük ısıları seçerseniz hem zamandan hem faturadan kazanmış olursunuz. Deterjanı ve yumuşatıcıyı bol kullanmak giysilerin daha temiz olması ve kokması anlamına gelmez. Tersine durulanması zorlanır ve yıpranması kolaylaşır.  Bebekler hassas cilde sahip olduğundan kumaştaki ve deterjanlardaki kimyasallar cildine zarar verebilir. Bu nedenle parfümsüz, sade sabun tozları ya da bebek deterjanları ve yüksek ısı kullanılmalıdır. Genel olarak renkli çamaşırlar 40-50 derecede beyazlar 60-70 derecede yıkanması idealdir. Beyazlarda leke çıkarmak için ve daha beyaz giysiler için deterjan gözüne sirke ya da karbonat koyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.