Çok Uzun Diyetlerde Vücudunuza Dikkat Edin

07.12.2020
1.046
Çok Uzun Diyetlerde Vücudunuza Dikkat Edin

Çok Uzun Diyetlerde Vücudunuza Dikkat Edin: Gerek aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıklarından gerekse hormonal ve metabolik etmenlerden kaynaklanan obezite çağın en önemli sorunlarından biri.. Bunu önlemek için de sağlıklı beslenmeniz, aktif bir yaşam (spor, egzersiz, yürüyüş vb.) sürmeniz, yeterli miktarda su içmeniz gerekmekte. Tek sorun obezite olmamakla birlikte fazla kilolar da sıkıntı olabiliyor.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Ne Tercih Ediliyor?

Gerek obeziteden gerekse fazla kilolardan kurtulmak için kullanılan yöntemlerin başında diyet yapmak geliyor. Yapılan diyetler kimi zaman daha fazla kilo almaya kimi zaman da kilo verip sonrasında tekrar kilo almaya neden olabiliyor. Örneğin aç kalarak kilo vermeye çalışmak bir diyet olmamakla birlikte fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara sebep oluyor. Bu diyetlerin uzun vadeli hali elbette vücuda daha zararlı oluyor.

Vücut da kaçınılmaz olarak sıkıntıya giriyor. Uzun vadeli yanlış diyet baş dönmesi, baş ağrısı, saç dökülmesi, kabızlık, yorgunluk, üşüme, isteksizlik, halsizlik, kansızlık, demir eksikliği gibi sorunlara yol açabiliyor. Seçeceğiniz diyet yanlış olmasa bile doğru diyeti doğru süreçte uygulayamazsanız vücudunuzda birtakım sıkıntı doğabilir. Halsizlik, baş dönmesi, kansızlık vb. Haftada 4-5 kilo verdiren diyetlere belki rastlamışsınızdır. Bu diyetleri uzun bir süre uygularsanız ağırlık kaybınız yağ kütlesinden değil kaslarınızdan olacaktır. Bu da demek oluyor ki kalp ritminizi bozabilir!

Peki, Seçeceğiniz Diyet Nasıl Olmalı?

Seçeceğiniz diyet uzun vadeli olmalıdır. Bu süre içerisinde yavaş yavaş kilo vermelisiniz. Ama verilen kiloların sayısı bu sürede artarsa olmanız gereken kilonun altına düşebilirsiniz. Çok uzun süreli diyetlerde çok kilo verirseniz vücudunuz tepki olarak eski kilosuna dönmek isteyebilir. Bu da acıkmayı beraberinde getirir.

Diyet yapanların %41’i yaklaşık beş yıl sonra kaybettiklerinden daha fazla kilo alıyor. Burada asıl problem de uzun süreli diyetlerden sonra insanların bu kiloyu nasıl koruması gerektiğini bilmemesi. Bazı araştırmalara göre kilo kaybını yıllarca korumasına rağmen kalp krizi ve inmeden dolayı ölen insanlar bulunmakta. Diyete gerçekten ihtiyacınız varsa doğru diyeti seçip doğru bir zamanlama uygulamalı ve buna uymalısınız. Diyeti doğru uygulamanız burada en önemli noktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.