Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

26.05.2016
827
Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik asit diye bilinen madde özellikle bayanlar tarafından tercih edilen ve bir çok yaşlanma karşıtı kremin içerisinde bulunması istenen bu madde kıkırdak yapıda elastikiyet ve kolajen sağlayan glycosaminoglycandır. Vücudumuzun bağ dokusunda bulunan en önemli yapıtaşların dan biridir. Yaşa bağlı olarak cilt yaşlanmaya başladıkça hyalüronik asit yıkılma süreci hızlanır. En önemli özelliği vücudumuza ki özellikle yüzümüzdeki kolajen ve elastik doku içindeki suyun tutulmasını arttırmak ve dolayısıyla bu sayede daha canlı, diri ve sarkma olmamış bir cilde sahip olmamızı sağlamaktadır. En önemli yanı cildimizin nem dengesini sağlayarak yaşlanmaya karşı savaş açmasıdır. Bu sayede zamanın etkilerini yok etmemiz amaçlanmıştır. Sağlamış olduğu yoğun nem sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatmakta, cildimizin daha dolgun ve genç görünmesi ve sıkılığını kaybetmemesini sağlayarak bayanların favorisi haline gelmiştir. Cildin bağ dokusunun temel taşlarından biri olan bu madde kendi ağırlığının yüz katına kadar su tutma özelliği sayesinde cildimize destek sağlamaktadır. Aynı zamanda hücre yenilenmesini de sağlamaktadır.

Hyalüronik asidin faydaları nelerdir? Diye yapılan araştırmalar bu maddeniz güzelliğine önem gösterenler açısından ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oluruz. Aynı zamanda eklem ağrılarının azalması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine sunduğu katkılar da azımsanacak gibi değildir. Bağ dokusu bozukluğu olan hastalar açısından da büyük önem arz etmektedir. Yaşlanmak başta bayanlar olmak üzere hiçbir insanın istemediği bir durumdur. Bu anlamda başta bayanlar olmak üzere kırışıklıklara karşı savaş açarak zamanı durdurmak isterler. Yüzündeki kırışıklıkları sorun haline getirip kabullenmek istemeyerek savaş açanlar bu uğurda cerrahi müdahaleler yaptırarak bıçak altına dahi yatmaktadırlar.  Buradan da yola çıkarak hyalüronik asidin cildimiz için ne denli önemli olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Cilt sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Cildimizin daha genç, parla ve pürüzsüz olmasını sağlarken, daha diri ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Ergenlik çağına girer girmez birçok gencimizin yaşamış olduğu problemlerden olan sivilce problemlerine son derece faydalı olan bu madde aynı zamanda sivilce lekelerinin iyileşmesini ve o bölgenin pürüzsüz hale gelmesini sağlamaktadır. Dokuları tamir etme özelliği sayesinde elastik yapıyı güçlendirerek yaşa bağlı olarak oluşan sarkmalar ve ani kilo alıp vermeye bağlı oluşan sarkmaları tedavi etmekte cildin toparlanmasını sağlamaktadır. Cildimizdeki kolajen yapının da bakımını sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatıp diri bir cilde sahip olmamızı sağlar. Sivilceye bağlı olarak yüzümüzde oluşan iltihabi durulmada savaşarak giderilmesini sağlamaktadır. Bir çok kişi bu maddeniz azalmasına bağlı olarak oluşan bir takım sorunları aşmak için serum kullanmakta ve güzellik salonlarında bu maddeyi enjektör yardımıyla cilde enjekte ettirerek çare aramaktadır. Göz sağlığı pek tabi hepimiz için son derece önemlidir.

Bu anlamda da gözümüzün neredeyse %80 ı bu maddeden oluştuğu için eksikliği ciddi anlamda görme bozukluğuna yol açabilmektedir. İnsanlarda olduğu gibi tabi tüm canlılarda bu madde vardır. Özellikle et yemek ve et suyuna ve tavuk suyuna yapılan çorbaları tüketmek bu asitten faydalanmamızı ve bağ dokusundan faydalanarak kolajen yapısını güçlendirmemizi sağlamaktadır. Bu anlamda c vitamini almamız son derece önem arz ederken tüm renklerdeki biberleri tüketmemiz, kişniş ve maydanozu da bol tüketmemiz önemlidir. Meyveler içerisinde turunçgilleri bol tüketmek, taze meyve suları içmek, elma muz,  şeftali,  kivi domates gibi besinleri meyveleri mevsiminde tüketmeye dikkat etmemiz gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.