Formda Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

16.12.2015
1.614
Formda Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Formda Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüz insanlarını en çok yoran konulardan biri kilo vermek ise diğeri de verilen kiloyu geri almamaktır. Kilo vermekle işin zor tarafı atlatılmış tır. Ancak asıl hedef verilen kiloyu geri almamak yani formda kalabilmek olmalıdır. Modafesto.com ekibi olarak sizler için önerilerde bulunacağız. Formda kalmak için yapılması gerekenler nelerdir, nasıl formda kalabiliriz sorusunun cevabı günlük hayatımıza kolaylıkla yerleştireceğimiz doğru beslenme ve bir kaç egzersizde saklı.
Yemek miktarını azaltın

  • Yemek miktarını azaltın.

Aslında formda kalabilmenin ilk ve en önemli kuralı porsiyonları küçültmek ve daima yiyebileceğimizin yarısını yemektir. Azalan porsiyonları yavaş ve küçük lokmalarla yemek iştahımızı baskılayacağı gibi midenin doydum iletisinin beyine gitmesine de zaman tanıyacaktır.  Böylelikle sevdiğiniz hiçbir şeyden de vaz geçmiş olmayacaksınız.
Ambalajlı ürünlerden uzak durun

  • Ambalajlı ürünlerden uzak durun.

İşlenmiş gıdaların zararları konusunda hemen hepimiz bir şeyler duymuşuzdur. Ancak işin ciddiyetine varabildiğimiz söylenemez. Gerçekte  bu konuda tek bilmemiz gereken gıda mühendislerinin söylediği “Bir ürünün raf ömrü uzadığında insanların raf ömrünün kısaldığı”  dır. Formda kalabilmek ve sağlımızı korumak için mümkün olduğunca paketli ürünlerden uzak durmalıyız.
Düzenli uyuyun

  • Düzenli uyuyun

Yapılan araştırmalar düzenli uyuyan insanların,  uyku kalitesi daha düzensiz olanlara göre daha zayıf ve formda olduğuna dikkat çekmiştir. Uyku düzensizliği çeken,  sık uyanan ve geç yatan kişilerin iştah sorunları yaşadıkları ve yeme düzenlerinin de buna bağlı olarak tutarsızlık gösterdiği yapılan istatistiklerle saptanmıştır.
Bol su tüketin

  • Bol su tüketin.

Beslenme, diyet ve kilo kontrolü denildiğinde hepimizin bildiği ve uygulamakta zorlandığımız bir klişe su tüketimi. Toksinler, sağlıksız beslenme ve çevresel faktörler nedeniyle vücudumuzda biriken zararlı maddelerdir. Toksinleri vücudumuzdan terleme yoluyla atarız. Bunun içinde su içmek ve bol hareket etmemiz gerekmektedir. Toksinlerin vücudumuzda yerleşmesine izin vermemek kilo vermenin ve formda kalmanın olmazsa olmazıdır. Yeşil çay da bu konuda en güzel seçeneklerden birisidir.
Stresi azaltın

  • Stresi azaltın.

Stres de kilonun sebeplerinden biridir. Aşırı stresle böbreklerimizde bulunan kortizon hormonu salınımı artar. Bu hormonda fazla yemek yeme isteğini artırır. Özellikle bayanlarda stres ve kilo genellikle başa baş bir döngüye neden olmaktadır. Eğer formda kalmayı istiyorsak stresle başa çıkmanın yollarını aramalı çok gerekirse profesyonel yardım alınmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.