Asya Yemek Tariflerindeki Garip Besinler

19.11.2023
563
Asya Yemek Tariflerindeki Garip Besinler

Asya Yemek Tariflerindeki Garip Besinler: Asma mutfağı yemek kültürü açısından ne kadar zengin olursa olsun alışagelmiş tarifleri de bir o kadar fazladır. Özellikle sağlıklı yemek adına birçok kişinin tüketemeyeceği şekilde yemek çeşitlerine sahiptir. Sadece tat ve lezzet anlamında değil öncelikle görsellik anlamında da ciddi sıkıntıya yol açabilecek bir yemek kültürleri vardır.

Dünya yemek kültürü arasında “Ne bulurlarsa yemek olarak yiyorlar.” düşüncesi Asyalılar için söylenmiştir. Fakat bir gerçek vardır ki yemek kültürlerinde hoş olmayan görüntülü yemeklere sahip olsalar da bu yemeklerin çoğu insan için önemli olan protein gibi ihtiyaçları karşılamakta ve insanların hem sağlıklı kalmasını hem de metabolizmalarının artmasını sağlamaktadır. Fakat kabul etmek gerekir ki Asya mutfağı tarif konusunda oldukça farklı tarzlara sahiptir.

Yüzyıllık Yumurta

Milenyum yumurtası olarak da bilinmektedir. Hazırlanması zor ve zahmetlidir. Görünümünde jölemsi bir kıvam mevcuttur. Temeli ördek ve tavuk yumurtalarıdır. Kil, Kül ve tuzdan hazırlanan bir karışım içerisinde haftalarca hatta aylarca bekletilerek hazırlanmaktadır. Bu bekletme sormasında yumurtanın beyaz rengi gider ve kahverengine dönüşür. Aynı zamanda jöle kıvamı alır. Yumurtanın sarısı da yeşil renge dönüşür. Çin kültüründe rağbet gören bir yiyecektir.

Eşek Arısı Larvası

Türkiye’de bunun yendiği söylense bırakın yemeği aynı ortamda bulunmak hatta o ortamda yapılan yemekler bile yenmek istenmez. Fakat Japonya mutfağında oldukça yenen bir yemek. Tadının gayet tatlı olduğu belirtilmektedir. Soya sosu ve şeker katılarak tüketilebiliyor.

Tavuk Ayağı

Türkiye’de tavuk kesildikten sonra atılan yerleri arasında aslında tavuğun ayakları da bulunuyor. Fakat Çin mutfağının olmazsa olmaz farklı yiyeceklerinden biri de tavukayağı. Genel olarak Çin mutfağı düşünülürse aslında normale yakın yemekler arasında da tutulabilir. Sadece kızartılarak değil aynı zamanda mangalda, çorba içerisinde ve marine edilmiş olarak tüketilmektedir.

Akrep Şiş ve Denizatı

Asya ülkelerinde sokakta yürürken şişe takılmış akrepler, böcekler, denizatı ve denizyıldızları görmek mümkündür. Türk kültüründe ne kadar farklı gelse de protein açısından çok yüksek olan bu hayvanların tüketimi özellikle Çin başta olmak üzere birçok Asya ülkesinde mevcuttur. Bu ürünlerin sadece pişmiş halleri değil aynı zamanda canlı canlı olarak da yemek olarak sunulabilir.

Asya Yemek Tariflerinde Mantıklı Yiyecekler

Asya mutfağı yemek tarifi bakımında hem çok fazla çeşide sahip hem de alışabilirliğin çok dışında bir tada sahiptir. Farklı baharatları kullanmakta Hindistan kadar üne sahiptirler. Aynı zamanda balık ve sebzelerin karışımları ile ortaya hep sağlıklı yemekler sunmaktadırlar. Onlar için önemli olan sadece yemeğin lezzeti değil aynı zamanda yemeğin insana kattığı faydalı değeridir. Bu sayede insan vücudu için ihtiyaç olan tüm besinleri alırken aynı zamanda yemek kültürlerini de bu yönde geliştirmişlerdir.

Beyaz et kültürlerini balık ve tavuk eti gibi ürünlerin soslarla tatlandırılması ile ortaya çıkarmışlardır. Erişte kültürü de Asya mutfağında oldukça gelişmiştir. Yumurtalısından yumurtasız servis edilene göre, Asya ülkelerinin kendi aralarında farklı karışımlarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Sushi

Asya mutfağı denince akla ilk gelen yemektir. Çeşit çeşit sushiler yapılabilmektedir. Türkiye’de de çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Yapımı hem zor hem de damak zevki olarak insanı zorlayan bir yapısı olabilmektedir. Bu yüzden ilk defa yiyecek kişiler için daha az çiğ ürün içeren sushilerden başlanması faydalı olacaktır. Türkiye’de birçok Çin mutfağı restoranlarında en önemli yemekler arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil çay ile beraber servis edilmektedir. Böylelikle yemek yemenin kolaylaştığı düşünülmektedir. Fiyat performansı açısından Türkiye’de oldukça pahalıdır fakat Uzakdoğu’da daha uygun fiyatlarla tüketile bilinmektedir.

Köri Soslu Tavuk

Köri sos sadece Hindistan değil aynı zamanda Asya mutfağında da oldukça yaygındır. Köri sos tavuk ile birleştiğinde çok lezzetli baharatlı bir yapı oluşmaktadır. Bu da Asya kültüründe tavuğun yenilebildiğini arttırmaktadır. Aynı zamanda baharatların sindirim sistemine katkısı çok fazladır. Böylelikle baharat tüketimini de arttırmaktadırlar. Asya ülkelerinde kendi içlerinde de köri sosa faklı şekilde eklemeler yapmaktadır. Özellikle Hindistan cevizi, safran ve zencefille beraber karıştırarak Taylandlıların kullanımı sağlanmaktadır.

Edamame

Fasulyegillerdendir. Bakıldığında aynı yeşil fasulyeyi andırmaktadır. Edamame ismini fasulyenin cinsinden almaktadır ve protein deposu olarak kullanılmaktadır. Çinlilerin 1800lülere dayanan tarihinde bu sebze tüketilmektedir. Şimdilerde Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde fast food yemeklerinin yanından servis edilmeye başlanmıştır. Tarif olarak çok fazla bir özelliği yoktur. Sadece haşlanarak servis edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.