Zahter turşusu Tarifi

16.10.2015
1.023
Zahter turşusu Tarifi

Zahter turşusu Tarifi

Ihlamurun son günlerde artan fiyatından sonra alternatif arayan insanlar bunu zahter’de buldu diyebiliriz. Ihlamur gibi özelliklere sahip olan bir bitki daha varsa buda zahterdir. Çok faydalı olmasına rağmen herkesin bilmediği bir bitki olan zahter son günlerin en fazla satılan ürünleri arasında yer alıyor.Kış aylarında her derde deva bitkiler sizleri soğuk günlerde koruyacak ve hastalıklara karşı daha korunaklı yapacak.

Tadı Farklı Etkisi Aynı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu ise ıhlamur, adaçayı, zahter ve nane gibi bitkilerin soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırdığını söyledi. Ihlamur ve zahterin tadları her ne kadar farklı olsa da aynı etkiyi ortaya koydukları vurgulandı.

Sizlere bugün bu bitkinin faydalarının yanı sıra bu bitkiyi kullanarak nasıl salata ve turşu yapabilirsiniz bilgilendireceğim.

zahter salatasıMalzemeler

3 demet taze zahter
2 bardak zeytinyağı
1 kaşık biber salçası
10 diş dövülmüş sarımsak
3 limon suyu
2 kaşık tuz

Tarifi
Öncelikle tarifimizin ana ürünü olan zahterleri dallarından koparın ve bir süre suda beklettikten sonra yıkayarak güzelce temizliyoruz. Ortalama yarım saat veya 1 saat kadar suda bekletebilirsiniz. Daha sonra Zeytin yağına diğer malzemeleri de ekleyerek sos hazırlayın ve bu sosu zahter ile karıştırarak kavanoza dolduruyoruz.Ertesi günü zahter sararıp solarak yemeye hazır hale gelecek.Ayrıca bu karışımı dolaplarınızda daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.
Baharat işini tamamen damak tadınıza bırakıyorum Acı tuz ve ekşi oranını isteğinize göre çoğaltabilirsiniz. Afiyet olsun….

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.