İnsanlarla Tanışmanın En İyi Yolu: İnternet

14.11.2017
2.406
İnsanlarla Tanışmanın En İyi Yolu: İnternet

İnsanlarla Tanışmanın En İyi Yolu: İnternet: İnsanlarla tanışmak adına, onlarla ortak ilişkileriniz var mı diye sorgu yaparak bu eyleme başlarsınız. İşte bu noktada da insanların hobileri, nelerle ilgilendikleri vb. gibi onlar hakkında bilgiler edinerek yakın veya yakın olmayan şekilde tanımaya başlarsınız. Buna göre de bazı sorularınızı kafanızda sorarak yaklaşırsınız ya da yaklaşmak istemezsiniz.

Sohbet Edilirken Düşünülen Şeyler

Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası da insanlarla iletişim kurmak. Kurulan iletişim iş veya ticari amaçlı olabilse de çoğunlukla ailemizle, sosyal çevremizle ya da iş arkadaşlarımızla sohbet etmek üzerinedir. Bu sohbetler esnasında çoğumuzun aklından geçen bir takım düşünceler vardır. Gelin bu düşüncelerin neler olabileceğini birlikte inceleyelim.

Söylediklerimi Dinliyor Mu?

Sohbet esnasında anlamaya en çok odaklandığımız şey karşımızdakinin bizi gerçekten dinleyip dinlemediğidir. Kimse biriyle sohbet ederken özensiz bir şekilde dinlenmek istemez. Karşımızdakinin anlattığımız şeyi can kulağıyla dinlemesini başka işlerle meşgul olmamasını isteriz. Hatta bu düşüncemizi teyit etmek amacıyla sohbet esnasında zaman zaman sorduğumuz sorularla bunu kontrol eder, karşımızdakinin bizi dinlediğinden emin olduktan sonra konuşmaya devam ederiz.

Beni Gerçekten Anlıyor Mu?

Sohbetlerimiz esnasında aklımızdan geçen bir diğer düşünce ise karşımızdakinin bizi gerçekten anlayıp anlamadığıdır. Biz hangi konuyu hangi şekilde anlatıyor olursak olalım, sonuçta anlattıklarımız karşımızdaki kişinin anladığı ölçüde değer kazanır. Bu nedenle bizi gerçekten anlamayan insanlarla sohbet etmekten kaçınır, ne anlattığımızı anladığını düşündüğümüz insanlarla sohbet etmeye özen gösteririz.

Beni Ciddiye Alıyor Mu?

Çoğunlukla karşımızdaki kişiyi konuştuğumuz konuda kendimizden daha üstün gördüğümüz durumlarda aklımıza takılan bir düşüncedir. Söylediklerimiz bilgi seviyesi olarak bizden üstün olduğunu düşündüğümüz bir insana hitap ettiği için, bu kişinin ilgisini çekip çekemediğimizi, ciddiye alınıp alınmadığımızı merak ederiz.

Onu Kıracak Bir Şey Söyler Miyim?

Zaman zaman nahoş sohbetlere de girmemiz gerekebilir. Sohbet ettiğimiz insanın hoşlanmayacağını düşündüğümüz bir bilgiyi ona vermek durumunda kalabiliriz. Böyle durumlarda karşımızdaki kişiyi kırmadan aklımızdaki aktarmanın yollarını ararken bu soruyla karşılaşırız. Atalarımız böyle durumlarla ilgili “Bin düşün bir söyle.” demişler. Söylenecek her şeyi karşımızdaki insanı incitmeden söylemenin bir yolu vardır.

Benimle Sohbet Etmekten Keyif Alıyor Mu?

Değer verdiğimiz kişilerle sohbet ederken onların bizimle ettiği sohbetten keyif almalarını isteriz. Kimse karşısındaki insanın kendisiyle sohbet ederken sıkılmasını, sohbetin bir an önce bitmesi için sabırsızlanıyor olmasını istemez. Hele ki mevzu bahis kişi değer verdiğimiz bir kişi ise, kendimizi sürekli karşımızdaki kişinin sohbetimizden keyif alıp almadığını düşünürken bulabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.