Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalıdır?

17.05.2016
1.290
Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalıdır?

Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça zor geçen bir dönemdir. Bu dönem’ de çocukları bu sürece hazırlamak ve onların hazır olduklarından emin olduktan tuvalet eğitime başlamak gerekir. Tuvalet eğitimine hazır olmaları için çocukların söylenenleri anlayabilmesi ve bu yöndeki yeteneklerinin gelişmiş olması gereklidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi her çocukta aynı olmaz bazı çocukların erken olgunlaşarak ebeveynin yönlendirmelerini çabuk kavradığını bazılarında ise bu olgunlaşmanın geç oluştuğunu görmek mümkün. Bu sebeple eğitime 18-20 aydan önce başlanması olumlu sonuçlar getirmez. Çünkü çocuk ne yapması gerektiğini ve söylenen talimatları algılamaz ya da çabuk unutur. 18.ayda gelişimini tamamlayan çocuğa tuvalet eğitimine hazır hale getirerek bu sürece girilebilir. 2 yaşındaki bir çocuk tuvalet eğitimini tamamlayarak çişini ve kakasının geldiğini ebeveynine rahatlıkla söyleyebilir.

Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak

Çocukların bağırsak ve mesane doluluğuna göre de tuvalet eğitimi yaşı değişebilir. kız çocuklarında 1,5-2 yaş arasında tuvalet ihtiyaçlarını aileye haber verirken bu yaş erkek çocuklarında 2,5-3 yaş arasındadır. Bu yaşlardaki çocuklar gündüzleri sorunsuz tuvalet ihtiyaçlarını haber verdikleri gibi bir süre geceleri altlarını ıslatabilirler. İlk alışma döneminde bu çok normal bir şeydir. Çocuk psikolojisi çok değişken olduğu için bu dönemde çocukların kendini güvende hissetmelerini ve onların yanında olduğumuzu bilmelerini sağlamak çok önemlidir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Tuvalet eğitimine acele etmek ve eğer tuvaletinin geldiğini söylemezse ona kızılacakmış gibi çocuğa davranmamak gerekir. Annesi, Babası, ya da abla veya abisi varsa ona model olmalı onunla beraber tuvalete girmeli ve bu durumun normal olduğunu ona hissettirmeli. Çocuğun bu olay için sarf ettiği gayreti takdir ve tebrik etmeli ufak hediyelerle onu ödüllendirmeli. Zamanı gelmeden verilen tuvalet eğitimi çocukta aşırı sinir yapar ve yetişkin olduğunda asabi bir birey olarak karşımıza çıkar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.