Abdominal Gebelik Belirtileri

26.08.2014
478
Abdominal Gebelik Belirtileri

Abdominal Gebelik Belirtileri
En çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen dış gebelik konusunu uzmanların görüşleri ile birlikte ele aldık.Merak ettiklerinizi yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Abdominal Gestation (Abdominal Gebelik) Nedir?
Bir dış gebelik türüdür. Dış gebelikte döllenmiş yumurta rahim dışında bir bölgede bulunur ve burada gelişmeye çalışır. Dış gebeliğin en sık görüldüğü yerler kadın genital organlarından biri olan çift taraflı fallop tüpleridir. Bunun dışında yumurtalıkta, abdominal gebelik dediğimiz karın içerisinde bir bölgede, ve servikste (rahim ağzı) görülür.

Abdominal Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin henüz tüpte hasara yol açmadığı, karın içine kanamanın olmadığı erken dönemdeki yakınmalar çok belirgin değildir. Hiç bir yakınma da olmayabilir.

Bununla birlikte alt karın bölgesinde ağrı, kasıkta tek taraflı ağrı, bir adet rötarı sonrasında lekelenme tarzındaki vaginal kanamalar, göğüslerde hassasiyet ve bulantı hissi sıklıkla rastlanılan şikayetlerdir.

Dış gebelik tanısı konamadan, karın içine kanama başlamışsa bu bulgulara ilaveten; alt karın bölgesinde ani ve şiddetli bazen omuza vuran bir ağrı ile tansiyon düşmesine bağlı baygınlık hissi ortaya çıkar.

Dış gebelik en sıklıkla düşükler (abortus) ile karışmaktadır. Çünkü abortuslarda da adet gecikmesi sonrasında kasıklarda ağrı ve kanama şikayetleri bulunmaktadır.

Ayırıcı tanıda akut apandisit, over torsiyonu ve bir takım barsak hastalıkları gibi durumlar da düşünülmelidir.

Aşağıdaki tanı yöntemleri ile ayırt edilebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Serdar
Moda,sağlık,yaşam ve güncel bilgileri sizinle paylaşan modafesto.com kurucusu
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.