Tuvalet Eğitiminin Püf Noktaları

18.10.2016
832
Tuvalet Eğitiminin Püf Noktaları

Çocuklara verilecek olan tuvalet eğitiminin püf noktaları anne ve babalar tarafından bilindiği takdirde bu eğitimin zorlu süreci oldukça kolay bir şekilde geçilecektir. Tuvalet eğitimi sürecinin başarılı olabilmesi için anne ve babalar bu dönemde çocukları ile iletişimlerini kuvvetli tutmalı ve onlarla iş birliği içinde olduklarını onlara hissettirmelidirler. Tuvalet eğitimlerine başlama süresi olarak ortalama 24 – 36 ay arası olarak belirlenir ancak bu durum çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Çocuklar tuvalet eğitim sürecine gelmeden önce fiziksel ve ruhsal gelişim sürecinde belli bir noktaya gelmeleri gerekmektedir. Bu seviyeye gelen çocukların tuvalet eğitimlerinde oldukça başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Bu gelişimi henüz tam anlamı ile bitmemiş çocuklar için ise tuvalet eğitimleri oldukça zor geçmektedir.

Tuvalet Eğitiminin Püf Noktaları

Tuvalet Eğitiminin Püf Noktaları

Tuvalet eğitimi için en önemli unsurun çocukların kas kontrollerinin gelişmiş olmasıdır. Kas kontrolü geliştikten sonra baskıcı bir tutum ile değil anlaşmalı ve uzlaşmacı bir tavır ile tuvalet eğitimi verilmelidir. Tuvalet eğitimi sürecinin en önemli etkisi bu sürecin çocuğun kendi elinde olduğu izleniminin verilmesidir. Çocuk bu şekildeki bir yaklaşım karşısında güven duygusunu geliştireceği için anne ve babası ile çatışma ile değil uzlaşma ile bu süreci atlatacağını anlar. Bu da tuvalet eğitiminin başarılı bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Bu süreç içerisinde çocuklar altına kaçırma gibi durumlar ile karşılaşabilir. Anne ve baba böyle bir durumda çocuklarına asla olumsuz bir tavırla yaklaşmamalıdırlar. Onların utanmalarını sağlayacak söz ya da davranış içinde olmamalıdırlar. Aksine bu durumun normal bir süreç olduğu izlenimi verilerek onlara güven vermek tuvalet eğitimi konusunda oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

YAZAR BİLGİSİ
Zeynep
25 Yaşında Moda'yı yakından takip eden ve ünlü markaların yeni sezon ürünlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan Modafesto.com Moda yazarı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.