Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyiz

19.05.2014
476
Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyiz

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyiz?

Hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir hayat ve güzel bir vücut istiyorsak sürekli ve düzenli olarak spor yapmalıyız.  Peki, spor yaparken nasıl beslenmeliyiz?

Spor yapan insanlar doğru beslenme ile performanslarını yükseltebilirler. Bunun yanında yüksek konsantrasyon sağlayarak daha verimli antrenman da yapabilirler.  Bu doğru beslenme yollarının başında spora başlamadan önce protein, spor yaptıktan sonra karbonhidrat ağırlıklı beslenmek gelir. Fakat zannedilenin aksine, özellikle ağırlığa dayalı sporlarda, aşırı protein tüketmek doğru bir beslenme biçimi değildir. Proteinin gerekli kısmı enerji tüketimi için kullanılırken fazla olan kısmı vücutta yağ olarak depolanır. Bunlardan ziyade fazla tüketilen protein çeşitli hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Spor için en verimli saat sabah kahvaltısından 1 saat sonrasıdır. Hem kahvaltının verdiği enerji sayesinde daha zevkli hem de henüz gün içinde yorulmamışken spor yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamasının yanında daha kolay ve sağlıklı kilo vermenizi ya da kas yapmanızı sağlayacaktır. Sabah kahvaltısından sonra yapamıyorsanız ana öğünlerden 1 saat, ara öğünlerden ise yarım saat sonra spor yapmaya özen göstermelisiniz. Gün içinde özellikle 3 ana öğün ve 2 ara öğün olarak beslenmeye özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçmayacak şekilde her öğünde mutlaka karbonhidrat tüketilmelidir.

Zayıflamak istiyorsanız diyetin yanında spor yapabilirsiniz ancak hızlı kilo vermekten şiddetle kaçınmalı ve haftada 1 kilodan fazla kilo kesinlikle vermemelisiniz.

Tüm bunların yanında en önemlisi spor yaparken kaybettiğiniz sıvıyı yerine kazanabilmenizdir. Sıvı kaybı verimliliği azaltır. Günde en az 3 litre sıvı tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bunun 2 litresi sudan karşılanmalıdır ve geriye kalan 1 litresi çay, kahve ya da meyve suları gibi sıvılardan alınabilir.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Zeynep
25 Yaşında Moda'yı yakından takip eden ve ünlü markaların yeni sezon ürünlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan Modafesto.com Moda yazarı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.