Dövme Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

17.05.2014
452
Dövme Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme Yaptırmadan Önce…

 

Dövmenin tarihi çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Örneğin dövme dokuzuncu ve onuncu yüzyıllarda savaşçıların savaşçı olduklarının anlaşılması için yapılıyorken on beşinci ve on yedinci yüzyıllarda aynı meslek gruplarındaki insanların birbirlerini tanımaları amacıyla yapılmıştır.

 

Dövme için şekil ve dövme yaptırılacak bölge seçilirken ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle yaptıracağınız dövme için, ileride içinde olacağınız ya da olduğunuz iş hayatınızı etkilemeyecek bölgeleri seçmelisiniz. (Yüz ve el gibi bölgeler riskli bölgelerdir.) Anlık karar verdiğiniz dövmeleri yaptırmak sonraki zamanlar için riskli bir durumdur. Günlük ruh haliyle karar verip yaptırdığınız dövmelerden günün birinde sıkılma ihtimaliniz çok yüksektir. O yüzden dövme yaptırmadan önce çok ciddi düşünmeli ve ondan sonra karar vermelisiniz.

 

En çok merak edilen sorulardan biri dövme yaptırılırken acı hissedilip hissedilmediğidir. Dövmenin standart bir acısı yoktur! Yaptırdığınız bölgeye ve kişinin acıya dayanıklılığına göre hissedilenler değişebilmektedir. Örneğin omuza ya da kola yapılan dövme daha az acı veriyorken el ve ayak bileklerine yapılan dövmeler diğerlerine göre daha çok acı vermektedir.

 

Merak edilen sorulardan bir diğeri ise dövme yaptırmanın ne kadar sürdüğüdür. Buna kesin bir süre vermek mümkün değildir. Küçük dövmelere 1 saatlik tek seans yetiyorken büyük ve ayrıntılı dövmeler için birçok seans gerekebilir. Yaptırılmak istenen dövmeye göre zamanla ilgili büyük farklılıklar vardır.

 

Yaptırdıktan sonra beğenilmeyen dövmeler ise ‘cover up yöntemi’yle kapatılabilmektedir. Cover up yöntemi, beğenilmeyen dövmenin üzerine başka dövme yapılması işlemine verilen isimdir. Dövme seçenekleri çok geniş değildir ama eski dövmeden tamamen kurtulmak mümkündür.

 

Beğenilmeyen ya da pişman olunan dövmeden kurtulmanın başka bir yolu ise, lazer tekniğidir. Lazer tekniği, siyah dövmelerde renkli dövmelere nazaran daha büyük başarılar gösterebilmektedir. Ama her iki durumda da lazer tekniğinden sonra deri tam olarak temizlenememekte ve iz bırakmaktadır. Sonraki bir başka yöntem ise deri naklidir. Deri nakli vücudun başka bir bölgesinden alınan bir derinin dövme üzerine nakledilmesi yöntemidir. Ama iyi bir sonuç elde etmek kesinlikle mümkün değildir.

 

Tüm bu sebeplerden ötürü, dövme yaptırmadan önce çok dikkatli şekilde düşünülmelidir. Zira düşünmeden ve anlık bir kararla dövme yaptırmak çok radikal bir harekettir ve ilerleyen zamanlarda gerçekten kötü ve pişmanlık verici sonuçları olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Zeynep
25 Yaşında Moda'yı yakından takip eden ve ünlü markaların yeni sezon ürünlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan Modafesto.com Moda yazarı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.