Bu Sezonun Bindallı Modelleri

24.05.2014
539
Bu Sezonun Bindallı Modelleri

Bu Sezonun Bindallı Modelleri

Gelinin hem ağlarım hem giderim diyerek kınasının yakıldığı gecede giydiği bindallı ve kaftanlar en az gelinlik kadar şık ve gösterişlidir. Türk ve İslam geleneğinde özel bir törensel gelenek olan bu gecelerde yakılan kına adanmışlığın bir sembolü olarak hala kullanılmakla beraber kına gecesi giyilen kıyafetler de çoktan kendi modasını oluşturmuş durumda.

  Bu sezonun bindallı modellerine göz attığımızda Osmanlı tarihini anlatan dizilerden büyük bir etkilenme olduğunu görüyoruz. Çünkü her gelin bu özel gecesinde sultanlar gibi görünmek istiyor. Özellikle Hürrem sultan modeli bindallı ilk tercih edilenler arasında. Hürrem Sultan ile özdeşleştirilen petrol yeşili saten bindallının alt kısmı sade bırakılırken üzerine giyilen yine aynı renk parçada Osmanlı motifleri göze çarpıyor. Uzun kollu modelin dirsek kısımlarında olan işlemelerden sonra kol ağızları yine aynı renk tül ile zenginleştirilmiş.

  Bir diğer model ise yine Osmanlı döneminde padişahın annesi olarak bilinen Valide Sultan temalı bindallı. Bu kez renk olarak bordo seçilmiş ve başta kullanılan fes ile kıyafet çok daha gösterişli hale getirilmiş. Bele oturan modelin arka kısmı sade bırakılırken, ön kısmında boyundan etek uçlarına kadar sırmalı işlemeler göze çarpıyor. Festen duvak gibi bele kadar inen tüllerin, dirsekte biten kolların uçlarında da bolca kullanılarak modele asil bir hava verdiği de bir gerçek. Bindallı modellerinde saten, tül, atlas olmak üzere pek çok kumaş kullanılıyor. Kadife de kullanılan bu kumaşların başında geliyor. Modelimizde balköpüğü renginde kabarık tüllerin üzerinde kullanılan işlemeli yeşil kadife, modele ağırbaşlı hava vermekle kalmayıp, omuzları açık derin göğüs dekoltesi ile iddialı bir model olduğunun da altını çiziyor. Boncuk, taş, sırma gibi işlemeler ile görkemli hale getirilen ve renk konusunda da sayısız alternatif barındıran bindallı modellerini taç, fes ve çarık gibi detaylar ile çok daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.