Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

21.05.2014
525
Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Havaların ısınması ve yaz mevsimin kendini göstermesi ile birlikte nikah ve düğün sezonu da açılmış oldu ve elbette bu da beraberinde başka bir alanda hareketlenme sağladı: Takı ve mücevherat! Eğer mücevherleri seviyor ve pırlanta satın almayı düşünüyorsanız, doğru ürünü seçmek için dikkat etmeniz gerekenler var.İşte en önemli noktalar:

Pırlantanın Kesimi Eğer pırlanta doğru kesilmiş ise ışığı maksimum derecede yansıtır. Çünkü doğru kesilmiş bir pırlantada ışık taşın bir yüzeyinden girip diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak “taç” denen pırlantanın üst kısmından yayılır. Böylece yansıyan ışık, pırlantanın tüm ışıltısını ve cazibesini ortaya çıkarır. En çok tercih edilen yuvarlak kesim olsa da, oval,kalp,markiz ve prenses kesimler de çok sık tercih edilen kesimler arasında yerini alır.

kesim

Pırlantanın Rengi İşte en çok dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta. Her ne kadar çoğu pırlanta renksizmiş gibi görünse de aslında kendine özgü tonları ve tonlamaları vardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, en iyi pırlanta en şeffaf pırlantadır.renk Buna “berraklık” denir. Berraklık ise, pırlantanın kristalleşme sürecinde içine karışmış bulunan katkı maddelerinden kalan izlerin oranını ifade eder. Bu oran ne kadar azsa, pırlanta o kadar berrak yani o kadar değerli olur.

Pırlantanın Karatı

Elbette pırlanta seçerken ve satın alırken en çok dikkat edilecek bir diğer özellik de karat.Karat, pırlantanın ağırlığının ölçerken kullanılan birime verilen addır ve taşın sahip olduğu karatın yüze bölünmesi ile elde edilen rakam, o pırlantanın değerini ifade eder.karat
Örnek vermek gerekirse, yarım karat 50 puan demektir ve bunun yüze bölümü ile elde edilen sayı 0.50 ct’tır. Bu da o pırlantanın değerini gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.