Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar?

28.02.2024
2.912
Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce, her insanda görülebilecek bir cilt problemidir. Her insanda eşit şiddetli olarak görülmemekle birlikte, özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde kulak memesinde daha yoğun olarak sivilce görülmektedir.

Yağlı cilt yapılarına sahip olan kişilerde ense, boyun, sırt, kulak içi ya da kulak memesinde sivilce çıkma gibi sorunlar çokça görülmektedir. Sivilcenin kulak memesinde çıkıyor olması elbette ki ekstra bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bu bölge, sivilcelenmenin yoğun olduğu bölgelerden birisidir.

Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar

Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar?

Kulak Memesinde Sivilce

Ancak kulak memesinde çıkan sivilceler, diğer bölgelerde çıkanlara oranla çok daha fazla acı vermektedir. Kulağa aşırı derecede baskı uygulayarak, şiddetli bir ağrı yaratmaktadır. Elbette bu durumu önlemenin yolları da, bilinen sivilce yok etme yollarıyla aynı olmaktadır. Özellikle kulak bölgesinin temizliği bu durumda çok önemlidir. Temiz tutulmayan bölge üzerinde sivilceler daha fazla yoğunlaşarak iltihaba yol açabilmektedir. Bunun için eczanelerden bununla alakalı olan sabun ve temizleyici jelleri kullanmak çok önemlidir.

Kulak memesinde sivilce sorunuyla çok nadir karşılaşan kişiler için sorun çok da ileri düzeyde olmamaktadır. Ancak bu sorunla devamlı olarak karşılaşan kişilerin birçok noktaya dikkat etmesi gerekir. Öyle ki, saç uzunluklarının dahi kulağa değin gelmemesi gerekir.

Çünkü saçlar en fazla yağlanma yapan bölge olması bakımından, kulakların da yağlanmasına neden olabilmektedir. Bu konudaki en sağlam çözüm de bir cildiyeye giderek tıbbi destek almaktır. Gerekli ilaç ve tedaviler uygulandıktan sonra, her türlü sivilceden kurtulabilmek elbette ki mümkündür.

Kulak Memesinde Sivilce Gibi Şişlik Oluşması

Kulak çevresinde veya kulak memesinde sivilce oluşumu oldukça yaygın bir durumdur. Kulak derisi, diğer bölgelere göre daha fazla yağ bezlerine sahip olabilir ve bu nedenle sivilce oluşumuna daha yatkın hale gelebilir.

Sivilce oluşumu genellikle cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Yağ, ölü deri hücreleri ve bakteriler bir araya geldiğinde gözenekler tıkanabilir ve bu da sivilce oluşumuna yol açabilir. Kulak memesindeki sivilceler, diğer yüz bölgelerindeki sivilcelerle benzer şekilde oluşabilir ve genellikle yağlı cilt tipine veya hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kulak memesindeki sivilceler genellikle kendiliğinden geçebilir, ancak bazen ağrılı veya rahatsız edici olabilirler. Sivilceyi sıkmak veya irrite etmek, enfeksiyon riskini artırabilir veya iyileşme sürecini uzatabilir. Eğer sivilce rahatsız edici boyutlarda ise veya sık sık ortaya çıkıyorsa, bir dermatolog veya cilt uzmanına danışmak faydalı olabilir. Uzman, uygun tedavi veya bakım önerileriyle size yardımcı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.