Çocuklarda Animasyon Etkinlikleri Ve Önemi

16.08.2021
147
Çocuklarda Animasyon Etkinlikleri Ve Önemi

Animasyon nedir?

Çocukların yaparak yaşayarak ve eğlenerek deneyim kazanabilmesi için etkili eğitim yöntemidir. Yüz boyama, resim, kum ve hamur oyunları, müzik ve yaratıcı dans, drama, doğaçlama, kukla gösterileri, çizgi film, pandomim gibi animasyon etkinlikleri okul öncesi çocukları için uygun etkinliklerdir.

Çocuklar için animasyonun yeri ve önemi

Animasyon tüm gelişimleri destekleyen etkinlerden oluşur. Sosyal ve duygusal gelişim açısından animasyon çocuğun kendi duygu düşüncelerini toplum önünde ifade edebilme olana sağlayarak diğer insanlarla sözlü sözsüz iletişim kurma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur. Toplumsal rolleri anlama iyi alışkanlıklar kazanma bunları pekiştirme korku, kaygı, kıskançlık gibi duyguları ifade etmesine olanak sağlar. Çocuklara empati yeteneği kazandırır. Fiziksel iletişim konusunda animasyondan yararlanılmasıyla çocukların sevgi, saygı, paylaşma ve kabullenmenin mevcut olduğu zengin bir ortam hazırlayarak beyinlerindeki doğal öğrenme becerileri gelişir ve pekişir. Ayrıca animasyonda yer alan resim, yüz boyama, kostüm tasarımı vb eğitici etkinlikler görsel uyarıcı becerileri destekler.

Animasyon etkinliği 1

Bulut çocuklar

İki çocuk siyah poşet giyer. (siyah bulutlar)

Diğer bir çocuk beyaz poşet giyer.(şimşek)

Diğer çocuklar mavi poşet giyer.(yağmur)

Siyah bulutlar çarpıştığı zaman şimşek ortaya çıkar sonrasında yağmur damlaları oluşur. Çocuklar bu örüntüye devam eder. Eğlenerek deneyimler ve bilgi edinirler.

Animasyon etkinliği 2

Oyuncak muhafızı

Öğrenciler yüzleri merkeze dönük olacak şekilde bir halka oluştururlar. Dairenin merkezine bir oyuncak veya eşya konur. Tekerlemeyle bir çocuk seçilir seçilen öğrenci oyuncağın muhafızı olur.Muhafız öğrenci elindeki topu halkadan bir arkadaşına atarak oyunu başlatır. Halkadaki öğrenciler topu muhafızın koruduğu oyuncağa atarak devirmeye çalışır. Oyuncağı deviren çocuk muhafızla yer değiştirir yeni muhafız olur. Oyun böyle devam eder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.