Yemek Masası Süsleme Sanatı

1.422 views
0
2016 Yemek Masası Süsleme Örnekleri

Yemek Masası Süsleme Sanatı

Arkadaş davetlerinde masa dekorasyonuna özen göstermek,  davetlilerinize duyduğunuz saygıyı ve misafirperverlik skalanızı gösterir.  Akşam yemeği için konuklarınıza sunacağınız masanın görsel bir şölen olmasını ve göz doldurmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç minik nokta bulunmaktadır.

Öncelikle zengin ama hazmı kolay,  konukları rahatsız etmeyecek bir yemek listesi hazırlamakla işe başlayabilirsiniz.  Etli bir baş yemek,  zeytinyağlılar ve ara sıcaklar, or dörv tabağı,  tatlı,  meyve vb.  yemek çeşitleri arasında bir uyum ve sıra olmalıdır.

Yemek Masası Süsleme
Yemek Masası Süsleme

Konuklarınızı oturtacağınız yerleri önceden belirlemeniz,  yemeğe oturma esnasında çıkabilecek bir karmaşayı ortadan kaldıracaktır. Yemek yenilecek masadaki aydınlatma bölümüde önemlidir.  Özel bir davetli değilse,  toplu misafir ağırlamalarda ışık yeterli miktarda ve doğru açılarda kullanılmalıdır. Loş bir ortam insanları yemek yerken irrite edebilir.

Yemek Masası Süsleme Sanatı
Yemek Masası Süsleme Sanatı

Arkadaş davetlerinde masa dekorasyonu denilince akla ilk gelmesi gereken,  kullanılacak yemek takımının seçiminden bile önce kesinlikle yemek masasının rahatlığı,  sağlamlığı ve masa örtüsü ile ranır gelir.  Sallanan ya da çarpık duran bir yemek masası tüm şıklığı bir anda silebilir. Ayrıca yemek örtüsü olarak da,  günlük kullandıklarımızın dışında kumaşı ağır,  açık renk ve düz bir model tercih edilmesinde fayda vardır.

Yemek Masası Süsleme Sanatı 2016
Yemek Masası Süsleme Sanatı 2016

Mesela dantel vb. Çünkü zaten üstü ziyadesi ile süslenecektir. Büyük desenli ve renkli modellerle gözü yormaya ve karışık bir manzara oluşturmaya sebebiyet verilmemelidir. Ayrıca yemek masasının örtüsü ile uyumlu ranır kullanımı da çok önemlidir. Yemek örtüsünün üzerinde kullanacağınız porselen yemek takımları zevkinizi yansıtacaktır. Kişisel tercihiniz olacak olan takımlar şık ve zarif seçimler olursa görselliği yakalamanız o denli kolay olur.  Ayrıca yemek tabaklarının altında kullanacağınız şık suplalar da son derece estetik duracaktır.

Yemek Masası Süsleme Örnekleri
Yemek Masası Süsleme Örnekleri

Davetlilerinize her yemeği ayrı tabak da sunmak,  yenecek yemeklerin çatal ve bıçaklarını doğru yerlere koymak, bardak takımının seçimi,  herkese en az iki bardak koymak,  kemikli bir yemek için herkese küçük birer kâse koymak ya da salata tabağını sunmak, peçete sunumu vb. adabı muaşeret kurallarına kesinlikle çok dikkat edilmelidir.

Yemek Masası Süsleme Örnekleri 2016
Yemek Masası Süsleme Örnekleri 2016

Yemek masasının üstündeki boş alanları gül yaprakları,  renkli taşlar ya da boncuklar, minik mumlar vb. süsleyebilirsiniz. Ancak mutlaka sadece birini seçip kullanmanızda fayda vardır. Tüm materyalleri kullanmaya kalkarsanız estetikten uzaklaşarak,  sakil ve göz yoran bir tablo ortaya çıkartırsınız. Son olarak,  şık bir davet masasının olmazsa olmazı ortaya konulacak bir çiçek olmalıdır. Ancak çiçek insanların birbirlerini görmeye engel olacak biçimde değil,  kısa ve yayvan bir aranjman şeklinde kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2017 Klozet Kapak Modelleri başlıklı makalemizde 2017 Klozet Kapak Modelleri ve Klozet Kapak Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here