Soğuklardan Korunmanın Sağlıklı Yolları

Posted on Ara 25 2015 - 11:00pm by Serdar

Soğuklardan Korunmanın Sağlıklı Yolları

Soğuklardan Korunmanın Sağlıklı Yolları, Soğuk günlerde alınması gereken önlemler neler? Sağlığımız için en etkili korunma yolları ve hasta olmamak için yapılması gerekenleri Modafesto sağlık editörleri tarafından yorumlanıyor…

SOĞUKLARDAN KORUNMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN BASİT ÖNLEMLER

Kışın gelmesiyle birlikte birçok insanın kabusu olan soğuk hava etkisini göstermeye başlamaktadır. Ardından hastalıklar toplumsal salgın olarak veya bireysel olarak kendisini göstermektedir. Peki hastalıklara yakalanmamak adına soğuklardan korunmanın sağlıklı yolları nelerdir?

Soğuklardan korunmak için c vitaminiÖncelikle C vitamini içerikli besinlerin kullanımı çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek ürünler olan ve yüksek düzeyde C vitamini içeren portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi meyvelerin bolca tüketilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan giyeceklerin seçimine dikkat edilmelidir. Özellikle vücudun soğuğa karşı duyarlı olan kısımları olan ayakların, başın, ellerin ve yüzün korunaklı olabileceği giyeceklerin seçiminde yünlü veya pamuklu ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir ve mutlaka belirtilen organların korunması sağlanmalıdır. Aksi takdirde soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına dayalı hastalıklar ile migren, sinüzit gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması veya tetiklenmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Soğuklardan Korunmanın YollarıVücut sıcaklığının bulunulan ortama uyum sağlamasının kolaylaştırılması özellikle çok önemlidir. Örneğin soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama geçildiğinde giyilmiş olan kabanların bir an evvel çıkarılması gerekmektedir ki, vücut dış ortama kolaylıkla alışabilmelidir. Aksi takdirde giyilmiş olan kabanlar ısınmadan vücudun ısınması sağlanamayacaktır. Giyecek giyme eylemleri soğuk ortama geçilmeden önce yapılmalıdır ki, kabanın potansiyel olarak bünyesinde bulunan ısı vücut sıcaklığının korunmasında yardımcı olacaktır.

Soğuktan Korunmanın YöntemleriSoğuklardan korunmak ve soğuğun etkisini minimuma indirgemek için soğuk ortama geçmeden önce el, ayaklar, yüz ve saçın ıslak olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde ıslaklık soğuğa karşı daha duyarlı hale gelinmesini sağlayacak ve vücut ısısının kaybedilmesini hızlandıracaktır.

Unutulmamalıdır ki, hastalıktan korunmanın en sağlıklı yolu, vücut ısı dengesinin ayarlanmasıdır.

soğuktan korunmanın yolları ile ilgili aramalar

soğuktan korunma yöntemleri ekşi

soğuktan korunma yöntemleri sözlük

soğuk havalardan korunma yolları

soğuktan korunmak için ne yapmalıyız

soğuktan korunma yolları

Bir önceki yazımız olan Kalbe Faydalı Yiyecekler başlıklı makalemizde kalbe faydalı besinler, kalbe faydalı bitkiler ve kalbe faydalı meyveler hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Response