Sahurda Tercih Edilmesi Gereken 5 Menü

  356 views
  0

  Sahurda Tercih Edilmesi Gereken 5 Menü
  Ramazan geldi ve geceleri ne yesek gündüz tok kalırız diye aramalar başladı. Bu makalemizde sizler için sahurda tercih edebileceğiniz menüler vereceğiz.

  Sigara böreği, Söğüş sebzeler, Limonata

  Sahurda sigara böreğini tavada değil, fırında pişmiş şekli ile tüketiniz. Patatesin içerisine biraz lor peynir karıştırırsanız daha dengeli ve sağlıklı bir sigara böreği oluşturmuş olursunuz. Bunun yanında açık bir çay içebilirsiniz veya daha pratik olsun derseniz bitki çayı olabilir. Havalar sıcak diye limonata da tercih edebilirsiniz. Böreğinizi tüketirken peynir, salatalık ve domates de tüketebilirsiniz.

  Sahanda Yumurta, Pide, Bitki Çayı

  Sahanda yumurta deyince birçok kişi tereyağı kullanıyor. Ancak tereyağının sağlığımız üzerinde olumsuz etkilerini biliyoruz. Bu nedenle illa tereyağı olsun diyorsanız bir fındık kadar tereyağını geçmemeli. Yağ yetersiz geliyorsa bir tatlı kaşığı sıvı yağ kullanan biliriz. Tok tutmak için sadece yumurta yetmiyor. Yanında bir parça peynir tüketmeye özen gösterin ki dengeli bir menü oluştursun. Bunun yanından pide tüketebilirsiniz. İçecek olarak benim tercihim kuşburnu veya ıhlamur gibi bitki çayı… Çünkü bu menüyü dengelemesi bakımından en doğru seçim bu olacaktır.

   Çorba ve salata

  Sahurda kahvaltılıklardan sıkılanlar için çorba öneriyoruz. Sahurda çorba gerçekten dengeli, yeterli de olabilir. Biz sadece peynir ihtiyacımızı doğru karşılamadığımız için sahurda kahvaltıyı tercih ediyoruz. Tabii ki çorbamızın içeriği önemli, bir yayla çorbayı düşünürsek içerisinde yoğur, yumurta, un olduğu için besleyici bir çorba olarak sahurda tüketilebilir. Veya sebzelerin koyulduğu bir mercimek çorbası sahurda uygundur. Yanına yapılacak küçücük bir salata sahurun vitamin değerini artıracaktır.

  Gözleme, Ayran

  Sahurda gözlemeyi tercih edebilirsiniz. Tabiki ilk tercih evde elde yapılmış bir gözleme. Yada hazır yufkadan da gözleme yapabilirsniz. Eğer içerisine patates kocak olursanız hem yufka hem de hemde patetes karbonhidrak olacağında tek yönlü bir besleneme olur. O yüzden peynirli veya ıspanaklı gözleme tercih etmelisiniz. Yanına içeçek olarak ayran içebilirsiniz uykuya geçmenizi kolaylaştırır.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here