Fırında Karnabahar Graten

Posted on Kas 14 2015 - 6:47pm by Aslı Can

Fırında Karnabahar Graten
Artık sıradan yapılması kolay yemekleri bir tarafa bırakıp sofralarınızda farklı lezzetler denemeye ne dersiniz?

Malzemeler: Bir adet küçük boy karnabahar, üç su bardağı süt, iki yemek kaşığı kadar un, bir yumurta, iki yemek kaşığı sıvıyağ, bir su bardağı rende kaşar, karabiber, bir tutam muskat rendesi, tuz.

Hazırlanışı:  Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olarak kabul edilen ve turpgiller ailesinden bir bitki olan karnabahar, vitamin ve fosfor bakımından çok zengindir. Genelde kış aylarında sofralarımızı süsleyen ve sayısız faydaları olan bu sebzenin birçok pişirme tekniği vardır. Bu tarifte kullanılan muskatın da sindirimi kolaylaştırmasından bedene dinçlik vermeye kadar sayısız faydaları bulunmaktadır. Fırında karnabahar graten tarifimizde yer alan graten sözcüğü, fırında pişirilen bir yiyeceğin üzerinin ince kahverengi kabuk bağlaması anlamına gelir.

Tarifimizin en son aşamasını oluşturan bu kabuklanmayı kaşar rendesine borçlu olduğumuzu hatırlatarak tarifimizin ayrıntılı açıklamasına geçelim. Öncelikle karnabaharı çiçeklerine ayırıp, diriliğini çok yitirmeyecek şekilde birkaç dakika haşlamalısınız. Diğer bir kapta da süt, yumurta, yağ, un, muskat rendesi, karabiber ve tuzu iyice çırpıp, karıştırın. Haşlanmış karnabaharların suyunu süzdürdükten sonra fırına dayanıklı bir kaba dizerek hazırladığınız karşımı karnabaharların üzerine dökün. Önceden 200 dereceye getirip ısıttığınız fırında yaklaşık yarım saat pişirdikten sonra üzerine kaşar rendesini serpin. Kaşar peynirini ilave ettikten sonra yaklaşık on dakika kadar daha pişirmeye devam edeceğiniz yemeğinizde graten görüntüsü oluşmaya başladıktan sonra artık onun servise hazır hale geldiğini anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Tavuklu Göbek Salata Tarifi başlıklı makalemizde Tavuklu Göbek Salata, Tavuklu Göbek Salata Nasıl Yapılır ve Tavuklu Göbek Salata Oktay Usta hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

  1. Rıdvan 13 Mayıs 2016 at 05:09 - Reply

    Çok güzel olmuş teşekkürler.

Leave A Response