Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

  338 views
  0

  Ev Kazaları Nasıl Önlenir?
  kaza 4
  Çocukların yaşadığı evler, ev kazaları için en büyük risk grubudur.Evinizin çocuğunuz için yeterince güvenli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün!

  Ev kazalarının en başında düşmeler gelir. Eğer dubleks ya da herhangi bir şekilde merdivenli bir evde yaşıyorsanız, merdiven başlarına çocuk kapısı takmanız gerekmektedir.Öte yandan, çocuğu oyun oynarken tek başına bırakmak da çocuğun kanepe, koltuk ve yatak gibi yerlerden düşmesine de neden olacağı için, dikkatli olunmalıdır.kaza 4

  Ebeveynlerin ihmalleri nedeniyle oluşan en ciddi kazalardan biri de yanıklardır. Genellikle mutfakta yaşanan yanık sonuçlu kazaları engellemek aslında küçük önlemlerle mümkündür. Ocaktaki tencere, tava ve çaydanlıkların sapını dışarıya doğru çevirmemek akla gelen ilk küçük tedbirdir. Bunun yanında elektrikli soba gibi ısı kaynaklarının da çocukların erişemeyeceği yerlere kaldırılması gerekiyorsa, duvarın yüksek bir yerine monte edilmesi gerekmektedir.

  Gerek temizlik maddesi gerekse besin zehirlenmesi olarak ortaya çıkan zehirlenmeler d eçok ciddi oranda ortaya çıkan kazalardır. Temizlik maddelerinin yutulmasını engellemek için toksin içeren bu tür maddelerin çocukların erişebileceği yerlerden uzakta saklanması gerekir. Öte yandan besinlerin son kullanma tarihlerine ve uygun saklama koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Zehirlenme vakalarında çocuğu kusturmak her zaman doğru bir yöntem değildir. O yüzden zehirlenme yaşandığı anlaşıldığı an, ilk yapılacak şey 114 Zehir Merkezi’ni aramak olmalıdır.

  Çocuğun yabancı cisim yutması da bir başka ev kazası türüdür. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken müdahale şöyledir: Çocuğu oturur pozisyona getirin ve iki elinizi mide boşluğunun üzerine koyun. Ani bir hamle ile mide boşluğunu ittirin. Böylelikle, diyafram aracılığı ile yukarıya doğru ittirdiğiniz hava, cismin dışarı çıkmasını sağlayacaktır.
  kaza 1

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here