Doksanların Modası

  344 views
  0

  Doksanların Modası

  Görkemli ve abartılı seksenlerden sonra doksanlar biraz durulma dönemi gibi görülse de aslında hala unutulmayan birçok detay da bu dönemde hayatımıza girdi. Doksanların modasını oluşturan aslında rock müziği ve grunge akımı. Bu tarzın verdiği umursamazlık sokak modasında özellikle gençler arasında büyük talep gördü. Yırtık Jeanlar, üst üste giyilen kazaklar, kareli gömlek, pantolon içine sokulan tişörtler hep bu dönemden kalan izler olarak hatırlanıyor.

   Seksenlere nazaran saç stillerinde ve makyajda da sadeleşme görülüyor. Kırmızı tonları yerini toprak tonlarına bırakmış, saçlar doğal rengine dönmeye başlamış durumda. Bohem tarzı kıyafetler, cici kız imajına yatırım yapan aksesuarlar, vücuda oturan kesimler doksanların moda dünyasında karşımıza çıkıyor. Kaba botlar, asker postalları, salaşlık ve rahatlığın tamamlayıcı olarak kullanıyordu. Doksanlar Cindy Crawford, Claudia Schiffer gibi top modellerin de doğuşuna da tanıklık etti.

    Doksanların sonu ayrıca marka düşkünlüğünün de sonunu getirdi. Etiketlerin söküldüğü bir marka düşmanlığının baş gösterdiği o dönemde sokak modasında da yetmişlerin hippi çılgınlığının dönüşü yaşanıyordu. Alternatif kültürlerin keşfedildiği o dönemden kalan makyaj hilesi ise dudak etrafına çekilen kalemlerdi.  Doksanlarda renk patlaması yaşandığını da söyleyebiliriz. Özellikle yeşil, sarı ve turuncu en favori renk olarak bu yıllara damgasını vurmuştu. Ancak renkler ne kadar iddialı olursa olsun tarz her zaman sade ve takılar her zaman gösterişten uzak olarak kullanılmaktaydı. Azın çok olduğu bu dönemin izlerini günümüzde hala görebilsek de her dönemin kendi yıldızlarını yarattığı da bir gerçek.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here