Çiçeklerin Dili

  347 views
  0

  Çiçeklerin Dili

  Duyguları anında pozitife çeviren şeylerin başında bir demet çiçek gelir. Hatta bir çiçek, süslü sözlerden çok daha fazla şey anlatır. Doğanın bu en büyük nimetlerinin, sadece renk ve kokuları ile değil, varlıkları ile de bize anlatacakları var. Hatta tüm dünyada artık ortak olarak kullanılan çiçeklerin dilinin ilk olarak bin altı yüzlü yıllarda İstanbul’da yazıldığı da bilinen bir gerçek.

    Saflığın ve temizliğin sembolü beyaz renk, gül ve lale formuna dönüştüğünde karşımızdaki kişiye hissettiğimiz masumane duygulara tercüman oluyor. Arkadaş ve dostluğun sembolü ise kırmızı karanfilde vücut buluyor. Aşkın, tutkunun ve sevdanın çiçeği ise tartışmasız kırmızı gül.

    Gül rengini pembeye döndürdüğünde gizli bir hayranlık ifadesine dönüşüyor. Hem arkadaşa hem de sevgiliye verilebilecek yasemin, mis gibi kokusu ile karşınızdaki kişiyi etkilemenin ve tutkudan ziyade sadakat ve sevginin sembolü haline dönüşüyor.

    Yine çarpıcı kokusu ile lavanta her ne kadar zarif bir çiçek olsa da güven konusunda tereddütleriniz olduğunu da ifade etmek için kullanılabiliyor. Masumiyetin bir diğer temsilcisi ise papatyalar. Kocaman bir demet papatya ile sadece sevdiklerinizi değil kendinizi de şımartabilirsiniz. Narin yapısına rağmen oldukça dayanıklı bir çiçek olan menekşe, alçakgönüllülüğü temsil ediyor. Aynı zamanda hasta ziyaretleri ve ev tebrikleri için de uygun bir çiçek. Keza özellikle hasta ziyaretlerinde kokulu çiçeklerin kullanılması önerilmiyor. Terfi, mezuniyet, düğün gibi kutlamalar için gönderilecek en uygun çiçek ise kesinlikle lilyum olmalıdır.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here