Bir Yaz Kabusu: Güneş Lekeleri

  356 views
  0

  Bir Yaz Kabusu: Güneş Lekeleri
  Güneşin altında koruyucu kullanmadan, uzun süre aralıksız kalınması nedeniyle ortaya çıkan cilt lekelerine güneş lekesi adı verilir.

  Eğer cildiniz güneşten etkilenmiş ise, ilk olarak bölgesel olarak kızarmalar ve hemen ardından da o bölgede soyulmalar görülmeye başlar. Hemen akabinde çillere benzeyen kahverengimsi lekeler görünmeye başlar. Bu lekeler yüzünüzde oluşabileceği gibi, vücudunuzun güneşe maruz kalmış başka yerlerinde özellikle de göğüs dekoltenizde ortaya çıkmaya başlayabilir.

  Peki bu lekeleri nasıl önleyebilirsiniz? Güneş lekelerini önlemek için saat 11.00-16.00 arasında güneşe çıkmamaya, güneş koruyucu sürmeye ve cildinizi güneş öncesi ve sonrası bol bol nemlendirmeye özen gösterin.

  Oluşan güneş lekelerini gidermek için ise gün aşırı cildinize arındırıcı peeling yaparak ölü derilerden kurtulmanız mümkün olur.Bunun yanında evde hazırlayabileceğiniz yüzde yüz doğal maskelerden de fayda elde edebilirsiniz.

  İşte size bu doğal leke giderici tariflerden bazıları:

  Jel Maske

  Malzemeler

  2-3 tane ayva yaprağı

  1 şişe maden suyu

  1 ayvanın çekirdekleri

  1 limon kabuğu

  1 çay bardağı su

  Suyun içinde tüm malzemeleri karıştırın ve ışık görmeyen bir yerde 1-2 gün bekletin. İkinci gününs sonunda bir jöle elde edeceksiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı göz çevreniz hariç tüm cildinize uygulayın ve 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ardından su yerine maden suyu ile yıkayın.

  Güneş Lekesi Maskesi

  Malzemeler

  1 kaşık elma sirkesi

  1 limon kabuğu

  1 yumurtanın akı

  1 kaşık zeytinyağı

  Tüm malzemeleri karıştırın ve lekeli bölgeye uygulayın ve yaklaşık 5 dakika bekletip hemen ardından ılık suyla temizleyin. Ancak en önemli nokta, bu gece yapmanızdır ve sabah olunca mutlaka güneş koruyucunuzu sürmenizdir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here