Beden Dili

  450 views
  0

  Beden Dili

  İletişimde sözlere fazla anlamlar yüklüyoruz. Oysa karşımızdaki kişiyi etkilemede sözler sadece % 7 oranında söz sahibidir. Ses tonu % 38 etkili olurken iletişimin en etkili elemanı % 55 oranı ile beden dilidir. Vücut dili kendine güven ve güvensizlikle doğrudan orantılıdır. Düşük omuz ve solgun bakışlar sözler ile itiraz etseniz bile depresyonda olduğunuzu haykırır. Eller, kollar hareketli birinin de heyecanlı olduğunu gizlemesi zordur. Bu yüzden bedenin dili asla yalan söylemez, daha doğrusu söyleyemez.

    Bu konuda yetişmiş uzmanlar polisiye vakalardan, davranış bilimlerine kadar sayısız alanda gerçeğe bedenin dili üzerinden ulaşmaya çalışıyorlar. Siz de vereceğimiz ipuçları ile karşınızdaki kişinin ne anlatmaya çalıştığı ile ilgili bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konu oldukça derin ve kapsamlı bir alanı içine alır. Dolayısı ile verilen bilgilerin, cinsiyet, kültür, statü anlamında farklılık gösterebileceğini hatırlayarak, kesin yargıya varmaktan kaçınmalısınız.

    beden diliSöylediklerinizi ilgi ile dinleyen birinin başı sağa ya da sola eğim yapar. Baş aşağıya eğilmiş ve alttan bir bakış ile size bakan biri ise sizden etkilenmediğini ve farklı düşündüğünü anlatmaya çalışıyordur. Gözbebeklerinin büyümesi de ilgi işaretidir. Gözler yukarıya ve sağa bakıyorsa bir şeyler kurgulandığını, yukarıya ve sola bakıyorsa kişinin bir şeyler hatırlamaya çalıştığını işaret eder.

    Saklayacak bir şeyi olmayanın avuç içleri görünür haldedir. Eller gizlenerek kolların kavuşturulması ise o kişinin kendini iletişime kapattığını ifade eder. Kalabalık bir ortamda ayakucu kime doğru dönük ise o kişiye karşı daha yakınlık hissediliyordur. Duygusal anlamda özellikle yas durumlarında kişi serçe parmağını ovalar. Yakalanmaktan korkarak gizlice bakış atanlar, gözaltlarını ovalarlar. Bunlar ve benzeri birçok işaret bedenimizin dilinin yalnızca küçük birer parçasıdır. Siz de karşınızdaki kişi ile iletişime geçerken sadece onun değil kendi bedeninizin dilini de okumayı ihmal etmeyin.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here